Coraz trudniejszy dostęp do naturalnych złóż surowców - takich jak metale ziem rzadkich - to jedno z największych wyzwań dla nowoczesnej gospodarki i jej klimatycznej transformacji. Jednym z liderów recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego stał się Elemental Holding.
W tym roku wśród zwycięzców konkursu WNP Awards znalazł się Elemental Holding (nagrody wręczyliśmy podczas konferencji EEC Trends), nagrodzony za wdrażanie w surowcowej branży idei gospodarki obiegu zamkniętego.
To niezwykle ciekawa firma: z jednej strony niby mieszcząca się w najbardziej tradycyjnych gałęziach przemysłu, górnictwie i hutnictwie, ale - z drugiej - nadająca tym określeniom zupełnie nowe znaczenie. Surowce "wykopuje" bowiem... w górach odpadów, zużytego sprzętu elektronicznego czy baterii, a nie w podziemnych chodnikach.
Szybki rozwój takich dziedzin jak fotowoltaika, energetyka wiatrowa, elektromobilność czy zaawansowana elektronika i technologie cyfrowe spowodował niemal skokowy wzrost zapotrzebowania na takie pierwiastki jak kobalt, miedź, lit, nikiel czy platyna. Można powiedzieć, że od dostępu do nich zależy bezpieczeństwo gospodarcze państw. Tymczasem wspomniane metale - zwłaszcza te ziem rzadkich - występują w niewielkiej liczbie miejsc na globie.
Naturalne zasoby deficytowych pierwiastków krytycznych są silnie skoncentrowane - bywa, że w mało stabilnych rejonach świata, co dla wielu gospodarek oznacza groźbę uzależniania od importu. Dostęp do surowców (np. metali ziem rzadkich) stał się zatem jednym z największych wyzwań dla nowoczesnej gospodarki i polityki surowcowej.
Ta świadomość w ostatnich latach przyspiesza rozwój recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
Paweł Jarski zauważył zbliżającą się falę zainteresowania recyklingiem już na początku XXI wieku. W roku 2004 - jako założyciel i współwłaściciel firmy Synergis - zajął się zbieraniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także obrotem i recyklingiem metali nieżelaznych. W roku 2009 sprzedał firmę i rok później założył Elemental.
Spółka od razu ruszyła do akwizycji, jeszcze w tym samym roku przejmując handlującą złomem metali kolorowych firmę Syntom. Potem nastąpiło pasmo kolejnych przejęć i inwestycji wspierających organiczny rozwój firmy.
Dziś Elemental Holding to globalna grupa, która działa na ponad 30 rynkach i posiada 55 spółek zależnych, prowadzących ponad 50 zakładów zbiórki i przetwarzania odpadów. 30 z nich zlokalizowanych jest w Europie, a reszta m.in. w USA, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w innych krajach Azji. Grupa zatrudnia ponad 1100 osób na całym świecie.
Elemental jest dziś jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego (e-waste, urban mining). Grupy zamierza pozyskiwać metale z trzech typów odpadów - zużytych katalizatorów samochodowych, e-odpadów, w tym płytek drukowanych, i baterii litowo-jonowych.
Paweł Jarski podkreśla wagę nowych możliwości, jakie recykling otwiera przed Polską.
- W wielu obszarach, tak jak w przypadku recyklingu metali ziem rzadkich, wszystkie kraje są obecnie na podobnym poziomie. Powodzenie inwestycji w danym państwie będzie zależało od poziomu zachęt, jakie będą oferowane na różnych rynkach. My tworzymy globalną sieć, która będzie do nas ściągała urządzenia do recyklingu i wartość dodana będzie powstawała w Polsce - mówił Paweł Jarski w wywiadzie dla WNP.PL.
W Zawierciu spółka finalizuje budowę pierwszego w tej części Europy zakładu do recyklingu baterii Li-Ion, a także rafinerii recyklingu pierwiastków z grupy platynowców (PGM). Inwestycja pozostaje dziś w fazie uruchomienia.
Przed miesiącem Paweł Jarski zapowiadał, że trwają już rozruchy poszczególnych linii technologicznych; w drugim kwartale spółka chce zintegrować wszystkie procesy. W sumie proces pełnego uruchomienia tych zakładów potrwa 3-4 kwartały.
- Nasza inwestycja w Zawierciu jest unikalna nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Nie ma w tej części świata tego typu huty i rafinerii metali, a w części bateryjnej - nie ma czegoś takiego na świecie. Budują się dwie huty w USA i kilka w Chinach - powiedział nam Paweł Jarski.
Uruchamiane obecnie zakłady to nie koniec inwestycji, jakie Elemental zaplanował w Zawierciu. Spółka Elemental H2 Tech ma zbudować tam hutę miedzi i innych metali (litu, niklu i kobaltu), odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego. Przewidywane nakłady? 400 mln zł. W sumie wartość całego projektu w Zawierciu ma sięgnąć ok. 3 mld zł, a czas inwestycji - 3-4 lata.
Ambitne inwestycje w rozwój organiczny nie wyczerpują planów spółki. Według Pawła Jarskiego Elemental planuje na ten rok 2-3 akwizycje - prowadzi już rozmowy z kilkoma podmiotami. W planach głównie rynki obu Ameryk, Azji i Afryki.
- W Europie brakuje firm, które uzupełniałyby naszą strukturę i model biznesowy, a sama budowa huty spowoduje to, że ekspozycja firmy na Europę będzie naturalnie większa - stwierdził niedawno Paweł Jarski w wywiadzie prasowym.
Firma może sobie obecnie pozwolić na tak dużą aktywność - w ubiegłym roku pozyskała od inwestorów 290 mln dolarów. Ponadto do każdego z zawierciańskich projektów ma zamiar wprowadzić zagranicznych partnerów. Wniosą oni nowy kapitał, ale także dadzą grupie dostęp do nowych rynków lub technologii.
W przypadku rafinerii PGM takim partnerem została Mitsubishi Corporation.
- Mitsubishi jest wiodącym na świecie sprzedawcą PGM i będzie w stanie wnieść znaczącą wartość do naszej działalności dzięki swojej wiedzy marketingowej, globalnej sieci, bilansowi i reputacji - mówił Paweł Jarski przy okazji ogłoszenia podpisania umowy, dotyczącej strategicznego partnerstwa, które ma połączyć „wiedzę i zasoby Elemental i Mitsubishi w zakresie zbiórki i wstępnego przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych oraz wytapiania, rafinacji i wprowadzania do obrotu rafinowanego metalu PGM".
Partnerzy zapewniają też, że "będą współpracować na wielu płaszczyznach, aby skalować i rozwijać wiodącą na świecie działalność firmy Elemental w zakresie recyklingu PGM”.
W tym roku polska firma chce wybrać także partnerów dla pozostałych inwestycji w Zawierciu – recyklingu baterii litowo-jonowych oraz huty miedzi.
Według Pawła Jarskiego unikalność wprowadzanych rozwiązań i rozwojowy charakter tego typu zakładów są dodatkowym atutem dla naszego rynku, bo będą przyciągać kolejnych inwestorów.
- Obszar, w którym się poruszamy, czyli metale strategiczne dla gospodarki unijnej, jest - moim zdaniem - bardzo dla Polski istotny, bo nie ma tego typu zakładów jeszcze w Europie, a na świecie jest kilka, więc za taką inwestycją przyjdzie na pewno sporo podmiotów, które będą z nami współpracować - podsumował Paweł Jarski.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie