EEC 2019

Przetargi w sprawie odbudowy Ukrainy już są realizowane - wskazuje Tetiana Chuzha z biura handlowego PAIH w Kijowie

- Polska będzie hubem odbudowy Ukrainy, zarówno logistycznym, jak i budowlanym, finansowym. Dlatego zajmujemy się przygotowaniem polskich firm do udziału w przyszłej odbudowie Ukrainy - stwierdziła Tetiana Chuzha z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie.

- Polska będzie hubem odbudowy Ukrainy, zarówno logistycznym, jak i budowlanym, finansowym. Dlatego jako Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pełnimy misję w Kijowie – zajmujemy się przygotowaniem polskich firm do udziału w przyszłej odbudowie Ukrainy - mówiła Tetiana Chuzha, business development manager Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji i Handlu w Kijowie.

Biuro PAIH monitoruje przetargi międzynarodowe w sprawie odbudowy Ukrainy

Według niej ta pomoc już jest udzielana, bo jest przygotowanych wiele przetargów dedykowanych odbudowie Ukrainie.

- Zbieramy te informacje i przekazujemy je przedsiębiorcom. Już na naszym forum branżowym, w sierpniu ub. roku, mieliśmy panel dedykowany przetargom międzynarodowym - wskazała.

Biuro zagraniczne PAIH zorganizowało też - w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii - dedykowane szkolenie na temat odbudowy Ukrainy i przetargów międzynarodowych organizowanych w tym celu z udziałem narodowych organizacji zamówień publicznych, ponieważ to oni potrafią najlepiej przekazać informację, jak uczestniczyć w tych przetargach.

Tetiana Chuzha podkreśliła, że na takie spotkania zapraszani są przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Banku Światowego (BŚ), Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), którzy bezpośrednio i oni bezpośrednio informują przedsiębiorców o swoich planach i bieżących projektach.

Informacje na powyższy temat można znaleźć na stronach MRiT oraz PAiH.

- Zachęcamy przedsiębiorców do korzystania z linków prowadzonych przez MRiT, na których są dostępne wszystkie przetargi dedykowane odbudowie Ukrainy – zarówno te międzynarodowe, jak i ukraińskie. Zapraszamy też do naszej podstrony - odbudowaukrainy.paih.gov.pl, gdzie wszystkie informacje na ten temat są zbierane powiedziała.

Informacje o przetargach są też udostępniane w trakcie konsultacji branżowych. Takie konsultacje odbyły się już dla branży energetycznej, farmaceutycznej, medycznej.

- Planujemy też to robić w najbliższej przyszłości - zapowiedziała. 

Ważny temat na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Kwestia przygotowania polskiego biznesu do przetargów związanych z odbudową Ukrainy była jednym z tematów debaty "Przetargi międzynarodowe", który odbył się podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dyskusji o przetargach instytucji międzynarodowych, warunkach uczestnictwa w nich oraz związanej z nimi szansie na uzyskanie dostępu do nowych rynków zbytu uczestniczyli obok przedstawicielki PAIH Kathrin Hornbanger, counsel Baker McKenzie w Austrii, Cristina Ritter, head of anti-corruption and governance UN Global Compact, Aleksander Siemaszko, zastępca dyrektora Departamentu handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland. Dyskusję moderował Jakub Lachert, dziennikarz WNP.pl.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie