EEC 2019

Agencja Uzbrojenia zamierza do końca tego roku podpisać jeszcze 150 umów z polskimi firmami na zakup amunicji i uzbrojenia dla naszej armii - powiedział WNP.PL wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W strukturach nowej Komisji Europejskiej ma powstać nowe stanowisko komisarza ds. obronności z wydzielonym budżetem.

100 miliardów euro trafi do europejskiego przemysłu obronnego

Potrzebna jest pula finansowa zarezerwowana w budżecie, czyli 100 miliardów euro z przeznaczeniem na rzecz europejskiego przemysłu obronnego. Taki przekaz mogli usłyszeć uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC) od Ursuli von der Leyen, kandydatki Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Jak podkreślał z kolei na konferencji prasowej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Polska od lat stoi na stanowisku, że konieczne jest przesunięcie wydatków na potrzeby rozwoju przemysłu obronnego w Europie.

Jak podkreślał, potrzebne jest uruchomienie tego przemysłu na pełną skalę, ponieważ jesteśmy w obliczu bezpośredniego zagrożenia wynikającego z toczącej się w Ukrainie wojny. 

- To nie może być jak obecnie 500 milionów euro, to muszą być miliardy euro na rzecz przemysłu zbrojeniowego w Europie. Polska rozpoczęła budzenie naszego kontynentu i to przyniosło efekty - powiedział szef MON. 

Jak dodał, po wyborach europejskich powinna powstać odpowiednia rada ds. obronności, ponieważ nowy komisarz, aby miał uprawnienia, musi mieć zatwierdzony budżet. 

Połowa środków przeznaczonych na zakupy uzbrojenia ma zostać przeznaczona na zamówienia w polskich firmach

Rząd Donalda Tuska przyjął strategię zakładającą, że połowa środków przeznaczonych na zakupy uzbrojenia ma zostać przeznaczona na zamówienia w polskich firmach.

- My dokonaliśmy już wielkiego zamówienia, przeznaczyliśmy ok. 18 miliardów złotych, przeznaczamy duże środki na inwestycje w polski przemysł obronny. Agencja Uzbrojenia planuje podpisać do końca roku 150 umów. My dążymy do tego, żeby 50 proc. wydatków na uzbrojenie lokować w polskich firmach lub zlokalizowanych na terenie Polski. To jest bardzo trudny cel do osiągnięcia. Czekamy na Borsuka (bojowy wóz piechoty - przyp. red.), który już przechodzi ostatnie testy. Mam nadzieję, że za chwilę podpiszemy ważną umowę na ten sprzęt - odpowiedział na pytanie WNP.PL Władysław Kosiniak-Kamysz.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie