EEC 2019

Rekordowe zainteresowanie XVI edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego i aktywność jego uczestników stały się bogatym źródłem dla wniosków i rekomendacji.

Co Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) ma do przekazania Europie i światu? Konkluzje z największego wydarzenia gospodarczego w naszej części Europy w ostatnich tygodniach zyskały na znaczeniu.

  • "XVI Europejski Kongres Gospodarczy: wnioski i rekomendacje" to wybór najważniejszych opinii na najistotniejsze dla gospodarki tematy – synteza trzydniowej debaty z udziałem 1200 prelegentów.
  • Dobór tematów i układ rozdziałów podporządkowano wiodącemu hasłu Kongresu – Transformacji dla przyszłości (Transform today, change tomorrow).
  • Bezpieczeństwo w politycznym i gospodarczym kontekście, transformacja gospodarki i sektora energii, globalna konkurencyjność europejskiego biznesu, prorozwojowa rola nowych technologii i procesów cyfryzacji - to najważniejsze obszary debaty, które znalazły odbicie w publikacji.

Tegoroczna, XVI edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego stanęła wobec szczególnych wyzwań trudnych czasów "uzbrojona" w odpowiedni potencjał kompetencji. Uznane autorytety, wyraziste indywidualności, decyzyjni politycy, menedżerowie wielkich firm i przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy, ludzie mediów.

Ponad tysiąc panelistów i 180 sesji dostarczyło imponująco bogatego materiału do przemyśleń i podsumowań. 

W nieco ponad miesiąc od zakończenia Kongresu przedstawiamy czytelnikom WNP.PL syntetyczne ujęcie rekomendacji EEC. Opracowanie powstało na podstawie tekstów, rozmów i relacji z Kongresu przygotowanych przez dziennikarzy WNP.PL i innych portali Grupy PTWP. 

XVI edycja EEC w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Fot. PTWP

Warto przypomnieć, że - niezależnie od zainteresowania zewnętrznych mediów - wszystkie wydarzenia Kongresu (dyskusje, rozmowy, gale rozdania nagród) znalazły swoje odbicie w publikacjach portali organizatora Kongresu oraz dodatkowo na łamach Magazynu Nowy Przemysł. Ten standard dziennikarskiej obsługi utrzymywany jest od 16 lat, przy rosnącej skali Kongresu, to ewenement na rynku eventów gospodarczych. Dzięki temu przekaz Kongresu jest szeroki, a treści żyją w publicznej debacie długo po zakończeniu każdej z edycji EEC.

Najważniejsze megatrendy współczesności były obecne w programie i widoczne w przebiegu EEC

Rekomendacje, które przedstawiamy czytelnikom WNP.PL, są kolejną wartością dodaną. Zakres tematyczny i liczba wydarzeń składających się na Kongres jest tak duża i zróżnicowana, że wymaga przemyślanej selekcji i merytorycznego podsumowania po to, by w maksymalnie zwięzłej formie, oddającej jednak najważniejsze treści Kongresu, dotrzeć do współczesnego odbiorcy.

Tu można zapoznać się z treścią raportu podsumowującego XVI Europejski Kongres Gospodarczy.

Tekstowi publikacji towarzyszy szeroki wybór wypowiedzi ilustrujących i obiektywizujących tezy redakcji.

Rozdziały publikacji odpowiadają głównym nurtom EEC, skorygowanym o to, jakie znaczenie nadały im wydarzenia Kongresu. Na pierwszy plan zdecydowanie wybiły się zagadnienia związane z bezpieczeństwem, obronności i europejską mobilizacją gospodarki w obliczu zagrożeń. Ten blok tematyczny nabrał znaczenia w świetle wydarzeń ostatnich tygodni. Nie traci jednak na znaczeniu kompleks tematów związanych z zieloną transformacją gospodarki i przemianami w energetyce.

W tegorocznej edycji EEC wzięli udział czołowi politycy europejscy bogata, była też reprezentacja gospodarczych resortów polskiego rządu. Na zdjęciu Ursula von der Leyen. Fot. PTWP

Inne oblicze transformacji to nadal szybkie i głębokie zmiany w obszarze technologii. Ich racjonalne wykorzystanie - efektywne, ale bezpieczne - stało się wyzwaniem dla inżynierów, biznesu i regulatorów. Zarówno zadania związane z bezpieczeństwem, jak i przemiany w gospodarce rzutują silnie na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Jak zachować dynamikę zmian i nie tracić ekonomicznych przewag - to pytanie powracało w trakcie Kongresu i wybrzmiewa w treści dokumentu.

Przede wszystkim dialog. Kongres od 16 lat konsekwentnie realizuje swoją misję

Pokongresowe wnioski to zatem kolejna forma realizująca misję EEC.

- Europejski Kongres Gospodarczy od 16 lat stwarza przestrzeń otwartego dialogu - przypomina Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator EEC - Rozmowa to jedyny sposób na to, żeby mądrze kształtować rzeczywistość, realizować transformację dla przyszłości. To właśnie o transformacji, szeroko pojętej zmianie, rozmawialiśmy w tym roku, i w kontekście energetyki, i klimatu, ale też nauki, rynku.

Publikacja "XVI Europejski Kongres Gospodarczy: wnioski i rekomendacje" jest częścią najnowszego numeru Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, w którym rozwijane i pogłębiane są najważniejsze wątki kongresowej debaty.

***

Więcej informacji o tegorocznej edycji EEC na stronie wydarzenia. Już dziś możemy rekomendować zarezerwowanie terminu 23-25 kwietnia 2025 r., kiedy to w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XVII edycja EEC.  

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie