EEC 2019

Wodór jako paliwo przyszłości będzie wykorzystywany w wielu obszarach - od ciepłownictwa, przez energetykę, a także produkcję - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce Rafał Rudziński.

Bardzo dobry rok dla Grupy Bosch. Produkowano więcej samochodów, a więc i więcej komponentów

Grupa Bosch jest jednym z wiodących dostawców technologii i usług w kilku sektorach. W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro.

W Polsce jest obecny od 1992 roku i reprezentują go cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Jeśli chodzi o miniony rok to grupa wygenerowała w naszym kraju obrót ze sprzedaży w wysokości 8 mld zł.

- 2023 był dla nas bardzo dobrym rokiem. Właściwie wszystkie dywizje naszej spółki rozwijały się bardzo pozytywnie. Naprawdę dobry rok miała duża część naszej podstawowej działalności, czyli automotive. Wiąże się to także z produkcją samochodów – my jako największy dostawca komponentów mieliśmy w tym swój udział. Generalnie jednak można mówić o bardzo pozytywnym wyniku całej grupy – powiedział nam w czasie XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce Rafał Rudziński.

Na wodór w powszechnym użyciu jeszcze poczekamy. „To kwestia parunastu, jeśli nie parudziesięciu lat”

Zapytaliśmy prezesa Rudzińskiego czy i kiedy jego zdaniem wodór stanie się wiodącym paliwem na rynku. W przypadku transportu póki co przeszkodą jest dostępność tzw. zielonego wodoru i jego cena.

- Na pewno nie będzie podstawowym paliwem bardzo szybko. Samochody osobowe na wodór będą pod tym względem na końcu lub przynajmniej w późniejszym czasie. Wodorowe samochody ciężarowe i transport ciężki to będzie pierwszy krok- skomentował. - To jeżeli mówimy o transporcie, natomiast wodór jako paliwo przyszłości będzie wykorzystywany w wielu obszarach - od ciepłownictwa, przez energetykę, a także produkcję - jako paliwo do produkcji - dodał.

Według Rafała Rudzińskiego czas wodoru jest przed nami, ale to nie jest perspektywa dwóch czy pięciu lat.

- Tylko raczej parunastu, jeśli nie parudziesięciu, żeby można było powiedzieć, że wodór jest paliwem powszechnie używanym. Nie tylko motoryzacja, ale wiele innych dziedzin życia czeka na to rozwiązanie - podkreślił.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie