EEC 2019

Laureaci nagród "Inwestor bez granic"

Prestiżowe wyróżnienia największej imprezy biznesowej Europy Centralnej - Europejskiego Kongresu Gospodarczego - zostały przyznane. Tytuły "Inwestor bez granic" otrzymało 10 niezwykłych firm.

  • Prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane podczas gali w trakcie XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dwóch kategoriach: „Inwestor zagraniczny w Polsce” oraz „Polski inwestor za granicą”.
  • Nagrodzeni zostali najskuteczniejsi polscy inwestorzy realizujący ekspansję zagraniczną oraz aktywni i odpowiedzialni inwestorzy zagraniczni w Polsce, wpływający na pozytywne zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku pracy.
  • Tegorocznymi laureatami nagrody "Inwestor bez granic" zostali Bosch w Polsce, MSD Polska, Veolia w Polsce, San Donato, Panattoni, Fakro, InPost, Press Glass, Sanok Rubber oraz Track Tec.

Ideą konkursu „Inwestor bez granic” jest propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją – takich, które są oparte na zaufaniu i odpowiedzialności – a które skutkują wymiernymi korzyściami.

Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Fot. PTWP

- Tegoroczna edycja "Inwestora bez granic" przypada w 20. rocznicę polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Warto o tym przypomnieć, bo bez członkostwa w europejskiej Wspólnocie, bez wolnorynkowych swobód i nowych możliwości, jakie otworzyło ono przed inwestorami, firmy nie mogłyby realizować swoich planów, a polska gospodarka nie rosłaby wraz z nimi - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tradycyjnie laureatami konkursu są firmy z zagranicznym kapitałem inwestujące w Polsce oraz polskie firmy inwestujące za granicą.

- Czy bardziej można się cieszyć z firm zagranicznych inwestujących w Polsce, czy genialnych firm w Polsce, które wychodzą na rynki europejskie - mówił podczas gali wręczania nagród premier w latach 1997-2001 i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 Jerzy Buzek. 

Premier w latach 1997-2001 i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 Jerzy Buzek. Fot. PTWP

Polska przyciąga zaawansowane technologicznie koncerny zachodnie, które inwestują nad Wisłą miliardy euro

Redakcje portalu gospodarczego WNP.PL i magazynu Nowy Przemysł z prośbą o wskazanie kandydatów do prestiżowych tytułów „Inwestor bez granic” zwróciły się do szerokiego grona - środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą.

Jedną z firm, która otrzymała podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego tytuł "Inwestor bez granic", jest Bosch w Polsce.

Firma ta ma w naszym kraju cztery spółki (Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska), osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe i centrum kompetencyjne IT. Produkuje u nas sprzęt AGD, części samochodowe i akcesoria do elektronarzędzi.

Bosch w ciągu ponad trzydziestu lat obecności w Polsce zrealizował inwestycje warte kilka miliardów euro. W zeszłym roku ogłosił, że kolejną będzie fabryka pomp ciepła w Dobromierzu pod Wałbrzychem. 

Rafał Rudziński, prezes zarządu Robert Bosch Polska. Fot. PTWP

Nagrodę odebrał Rafał Rudziński, prezes zarządu Robert Bosch Polska.

Rafał Rudziński podkreślił, że to 32 lata firmy w Polsce. Jak zauważył, trzeba się cieszyć z wieloletniej obecności Boscha w Polsce, jak i z 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Kolejną nagrodzoną firmą jest przedsiębiorstwo MSD Polska.

To biofarmaceutyczna firma o globalnym zasięgu, która oferuje leki i szczepionki. Przoduje także w badaniach nad profilaktyką i leczeniem chorób. Tylko w zeszłym roku zainwestowała w Polsce w badania i rozwój 190 milionów złotych, a w ciągu dekady jej całkowite nakłady wyniosły prawie 4 miliardy złotych. Dzięki MSD Polska staje się ważnym ogniwem w łańcuchu światowych centrów badawczych.

Justin Gandy, Managing Director MSD Polska, oraz Gabriele Grom, Public Policy Lead Mid-Europe Region, MSD. Fot. PTWP

Nagrodę w imieniu firmy odebrali Justin Gandy, Managing Director MSD Polska, oraz Gabriele Grom, Public Policy Lead Mid-Europe Region.

- Dziękuję za tę nagrodę, która świadczy o naszym sukcesie w Polsce.  Działając tu w ciągu 30 lat udało nam się ulepszać system zdrowotny - zauważył Justin Gandy.

- Nasza misja jest całkowicie związana z pomocą pacjentom. Byliśmy w stanie utworzyć w Polsce nasze potężne centra medyczne - dodał Gabriele Grom.

Tytuł "Inwestor bez granic" trafił także do polskiego oddziału Veoli, która jest liderem w procesie zielonej transformacji.

Grupa Veolia w Polsce od 25 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu w Polsce, oferującym innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb klientów, stale rozwijającym swoją działalność na terenie kraju. Veolia konsekwentnie inwestuje w rozbudowę oraz modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej. Jest jednym z czołowych dostawców usług w zakresie zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Zatrudnia około 4600 pracowników.

Paweł Orlof, prezes zarządu, dyrektor generalny Veolia Energia Warszawa. Fot. PTWP

Nagrodę wręczaną przez PTWP odebrał Paweł Orlof, prezes zarządu, dyrektor generalny Veolia Energia Warszawa.

- Dziękuję za uznanie. Jesteśmy zaangażowani w polski sektor ciepłowniczy. Nasze zadanie to ogrzewanie w obiegu zamkniętym. Przy naszym udziale Poznań i Łódź będą rychło zdekarbonizowane - powiedział Paweł Orlof.

Wśród laureatów nagrody "Inwestor bez granic" nie zabrakło także firmy San Donato, jednej z największych włoskich prywatnych grup medycznych.

San Donato nabyła większościowy pakiet udziałów w grupie American Heart of Poland (AHP), zarządzającej w Polsce ponad 20 ośrodkami specjalizującymi się w kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej – tak powstał europejski lider wśród ośrodków leczących choroby układu krążenia. Przejęcie zaowocuje wymianą doświadczeń, współpracą na niwie badań i rozwoju, dostępem do zaawansowanych technologii i najlepszych praktyk. 

Masroor Haq, globalny dyrektor ds. inwestycji strategicznych w GKSD – Gruppo San Donato i członek rady nadzorczej American Heart of Poland, wiceprezes GKSD Healthcare Francesco Galli. Fot. PTWP

Nagrodę w imieniu firmy odebrał Masroor Haq, globalny dyrektor ds. inwestycji strategicznych w GKSD – Gruppo San Donato i członek rady nadzorczej American Heart of Poland, wiceprezes GKSD Healthcare Francesco Galli.

- San Donato służy 5,5 milionom pacjentów w Europie. Cieszymy się z rozwoju naszej działalności w Polsce - podkreślał Francesco Galli.

- Chcemy, żeby Polska była ważnym punktem w naszej strategii rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej - zaznaczył Masroor Haq.

Piątym laureatem konkursu „Inwestor bez granic” została firma Panattoni, która rozwija prężnie swoją działalność w Europie i wykracza w swojej ekspansji poza Stary Kontynent.

To największy deweloper obiektów przemysłowych i logistycznych w Europie. Jest liderem branży w Polsce, także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Na południu Anglii Panattoni tworzy jedną z największych stref deweloperskich w regionie. Deweloper wszedł też na rynek duński i belgijski. Rozpoczął budowę parku logistycznego w Austrii. Wkrótce otworzy biuro w Arabii Saudyjskiej. Ma plany dotyczące Japonii i Australii.

Robert Dobrzycki, CEO i współwłaściciel Panattoni. Fot. PTWP

Nagrodę odebrał Robert Dobrzycki, CEO i współwłaściciel Panattoni.

- Dziękuję za nagrodę. Zaczynaliśmy od zera. Obecnie jesteśmy liderem w Europie. Budujemy więcej niźli drugi i trzeci inwestor w branży razem wzięci. Dziękuję za szansę życia w wolnym kraju - podkreślił Robert Dobrzycki. 

Czołowa polska marka rodzinna zagościła wśród największych korporacji międzynarodowych 

Firma Fakro również znalazła się na liście zwycięzców konkursu "Inwestor bez granic".

W ciągu trzydziestu lat z małego, rodzinnego zakładu firma rozwinęła się w międzynarodową korporację. Dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych.

Eksport stanowi siedemdziesiąt procent jej sprzedaży. Produkty Fakro można znaleźć w ponad sześćdziesięciu krajach.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu Fakro. Fot. PTWP

Nagroda trafiła do Janusza Komurkiewicza, członka zarządu ds. marketingu Fakro.

- Działamy na 60 rynkach. Na wszystkich kontynentach. Dbamy o polską narodową markę. Jesteśmy liderem w eksporcie stolarki budowlanej na świecie. Czujemy się więc firmą globalną - podkreślił Janusz Komurkiewicz.

Wyróżnienie otrzymała również firma InPost znana z paczkomatów, które opanowały polski i europejski rynek.

Lider dostaw w branży e-commerce działa w 9 krajach. Jest aktywnym inwestorem. Przejmując spółkę Mondial Relay wszedł na rynki Francji i krajów Beneluksu. Kupując udziały w logistycznej Menzies Distribution Group, umocnił się w Wielkiej Brytanii. InPost szacuje, że w tym roku jego wydatki inwestycyjne, z wyłączeniem fuzji i przejęć, wyniosą około miliarda trzystu milionów złotych.

Marcin Bagiński, dyrektor biura rozwoju korporacyjnego InPostu. Fot. PTWP

W imieniu InPostu nagrodę odebrał Marcin Bagiński, dyrektor biura rozwoju korporacyjnego.

- Warto wspomnieć, że wszyscy znamy InPost z Polski, ale 40 proc. naszej działalności odbywa się poza granicami naszego kraju - zauważył Marcin Bagiński.

Wśród wyróżnionych firm znalazła się również Press Glass.

Press Glass przejęła majątek produkcyjny polskich zakładów w Radomsku, Tychach, Tczewie oraz Miętnie. Działalność Press Glass skupia się na przetwórstwie szkła dla branży budowlanej.

To firma z 30-letnim doświadczeniem. Konkuruje ze światowymi gigantami. Jest uznanym dostawcą szyb zespolonych do rozpoznawalnych budynków w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ma 15 zakładów w Polsce, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Litwie oraz Stanach Zjednoczonych. Press Glass jest firmą ze stuprocentowo polskim kapitałem.

Kazimierz Marciniak, dyrektora marketingu Press Glassu. Fot. PTWP

Nagroda trafiła do rąk Kazimierza Marciniaka, dyrektora marketingu Press Glassu. 

- Ekspansja zagraniczna to naturalny efekt naszej działalności. Wstąpienie do UE znacznie nam ułatwiło działalność na rynkach światowych. Budujemy nowe zakłady za granicą... Sześć w Wielkiej Brytanii, dwa w USA. 60 proc. obrotu mamy już z rynków zagranicznych - zaznaczył Kazimierz Marciniak.

Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw znalazła się również firma Sanok Rubber.

Sanok Rubber to polski producent wyrobów gumowych, gumowo-metalowych oraz kombinacji gumy z innymi tworzywami. Jest jednym ze światowych liderów w tej branży.

Na rynku firma funkcjonuje od ponad dziewięćdziesięciu lat. Współtworzy warunki dla zrównoważonego rozwoju motoryzacji, budownictwa i przemysłu. Dba o dywersyfikację produktową i geograficzną. W zeszłym roku spółka kupiła fińską Grupę Teknikum, nabyła pakiet kontrolny firmy BSP Bracket System Polska. Wypracowała ponad 74 miliony złotych zysku.

Piotr Szamburski, prezes zarządu, dyrektor generalny Sanok Rubber. Fot. PTWP

Nagrodę odebrał Piotr Szamburski, prezes zarządu, dyrektor generalny Sanok Rubber.

- Powinniśmy nie tylko inwestować w naszym kraju, ale również otwierać się na nowe rynki - podkreślał Piotr Szamburski.

Linia kolejowa do Pyrzowic stanowi dumę firmy

Track Tec również znalazł się wśród wyróżnionych laurem "Inwestor bez granic". Doceniono spektakularne przyspieszenie europejskiej ekspansji firmy.

Track Tec jest dostawcą rozwiązań dla szynowej infrastruktury transportowej w ponad 40 krajach. Ma siedem zakładów w Europie. Oferuje usługi wykonawcze, logistyczne i doradcze.
Rozwój grupy jest efektem wzrostu organicznego, fuzji i przejęć oraz współpracy międzynarodowej.

Jej przychody z eksportu wzrosły w ubiegłym roku dwa i pół raza; a udział eksportu w przychodach przekroczył pięćdziesiąt procent.

Prezes zarządu Track Tec Pan Jarosław Pawluk. Fot. PTWP

Nagrodę odebrał prezes zarządu Track Tec Jarosław Pawluk. 

- Eksport w każdej firmie jest bardzo ważny. Nasza duma to jednak linia kolejowa do Pyrzowic, bo jesteśmy ze Śląska i czujemy się z tym regionem związani - podkreślił Jarosław Pawluk, odbierając nagrodę.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie