EEC 2019

Orlen ma zgodę UOKiK na połączenie z PGNiG

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Warunkiem dopuszczenia do transakcji jest sprzedaż Gas Storage Poland, czyli spółki z grupy PGNiG będącej operatorem systemu magazynów gazu ziemnego w Polsce.

  • Zgodnie z decyzją UOKiK nowy, multienergetyczny Orlen pozostanie właścicielem infrastruktury magazynowej gazu ziemnego.
  • Decyzja została uwarunkowana sprzedażą spółki Gas Storage Poland, operatora systemu magazynowego gazu ziemnego, z grupy PGNiG
  • Nabywca Gas Storgae Poland będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UOKiK i będzie musiał spełnić kryteria umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
  • O przyszłości polskiego sektora gazowo-naftowego rozmawiać będziemy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
- Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach - mówi cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jak podkreśla prezes Orlenu, w oczekiwaniu na decyzję UOKiK cały czas trwały prace przygotowawcze do połączenia, które pozwolą teraz szybko sfinalizować transakcję. 

- Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r. Bezpieczeństwo energetyczne musi być związane z procesem transformacji energetycznej. Dlatego w ciągu ostatnich czterech lat podjęliśmy decyzję o inwestycjach w modernizację istniejących aktywów i zainicjowaliśmy nowe projekty wzmacniając nasze kompetencje w obszarze petrochemii, energetyki oraz badań i rozwoju. Dzięki temu teraz jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzenia transformacji energetycznej, z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron - dodaje Obajtek.

PGNiG musi pozbyć się jeden spółki

Decyzja została uwarunkowana przez UOKiK sprzedażą spółki Gas Storage Poland, operatora systemu magazynowego gazu ziemnego, z grupy PGNiG. Jak tłumaczy UOKiK, propozycja takiego środka zaradczego została przygotowana z dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego do odbiorców w Polsce.

Nabywca spółki, będącej operatorem magazynów, będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UOKiK. Zgodnie z kryteriami zawartymi w decyzji regulatora, nowy właściciel będzie musiał zagwarantować, że działalność operatora będzie realizowana z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nabywca nie będzie mógł też należeć do grupy kapitałowej, która zajmuje się obrotem gazem ziemnym.

Magazyny gazu są własnością PGNiG, a po transakcji ich właścicielem będzie połączony koncern. Jak podkreśla Orlen, w wyniku wdrożenia środka zaradczego zmieni się jedynie właściciel Gas Storage Poland, która do tej pory funkcjonowała w ramach grupy PGNiG. Spółka, jako operator magazynów, na podstawie przepisów prawa energetycznego zapewnia obecnie i nadal będzie zapewniała dostęp do pojemności magazynowych wszystkim zainteresowanym podmiotom.

Przyjęte w decyzji UOKiK zobowiązania dodatkowo mają wzmacniać zasady rozdzielenia działalności infrastrukturalnej od tej związanej z obrotem gazem ziemnym. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez uczestników badania rynku przeprowadzonego przez UOKiK w związku z koncentracją PKN Orlen i PGNiG.

Budowa multienergetycznego koncernu

Pozytywna decyzja Prezesa UOKiK kończy etap pozyskiwania niezbędnych zgód i uprawnia PKN Orlen do przeprowadzenia planowanego połączenia. Do czasu jego finalizacji PKN Orlen i PGNiG pozostaną osobnymi firmami, które będą kontynuować współpracę nad realizacją transakcji.

Jak informuje Orlen, równolegle już od wielu miesięcy realizowany jest  program mający na celu przygotowanie obu spółek do bezpiecznego i skutecznego połączenia. Na bieżąco prowadzone są też rozmowy z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych w Grupie PGNiG, co gwarantuje przeprowadzenie transakcji z korzyścią dla pracowników.

Realizowane przez Orlen połączenie z PGNIG, to kolejny etap budowy multienergetycznego koncernu, którego elementem jest już przejęta wcześniej Grupa Energa, a także ma być przejęcie Grupy Lotos. W ten sposób Orlen chce zbudować koncern paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługujący ponad sto milionów klientów w Europie Środkowej.  

Struktura wszystkich wspomnianych transakcji została przedstawiona w maju 2021 r. w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych, a PKN Orlen, Grupą Lotos oraz PGNiG. Zostało wówczas ustalone, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W efekcie udział Skarbu Państwa w akcjonariacie PKN Orlen zostanie zwiększony.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie