Firma VIVE Textile Recycling to tegoroczny laureat nagrody WNP Awards. Doceniono ją za innowacje i biznes w duchu cyrkularnej gospodarki. - Sprzątamy świat - i jest to transformacja radykalna - powiedział, odbierając nagrodę, wiceprezes spółki Jarosław Urban.
Według danych przekazanych przez Fundację Ellen MacArthur tylko w latach 2000-2015 światowa produkcja odzieży podwoiła się. Europejczycy kupują 26 kg nowej odzieży rocznie, a wyrzucają średnio około 11 kg tekstyliów - wynika z danych Komisji Europejskiej, zebranych w strategii na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym (z marca 2022 roku).
Tymczasem tekstylia można ponownie wykorzystać: wprowadzić na wtórny rynek lub przetworzyć.
VIVE Textile Recycling to firma, która za cel stawia sobie właśnie stuprocentowe wykorzystanie odzieży używanej, zbieranej przede wszystkim w tysiącach kontenerów w Czechach i Niemczech.
Każdego dnia przez ich linie do sortowania odzieży przechodzi 1 380 000 sztuk. 300 ton odzieży przetwarzanej dziennie daje około 75 tys. ton rocznie. Każdego dnia załoga sortuje i pakuje gotowe produkty z ponad 800 różnych grup asortymentowych. Tak przygotowane trafiają do blisko 80 krajów oraz do sieci 96 sklepów VIVE Profit z odzieżą cyrkularną (własnych i franczyzowych).
Zatrudnienie? Ponad 2000 osób, co czyni z VIVE Textile Group największego pracodawcę w województwie świętokrzyskim.
- Jeszcze dużo pracy przed nami, ale jesteśmy na dobrej drodze. Nasza przewaga nad innymi polega na tym, że wcześniej wystartowaliśmy w tej branży. Inni jeszcze dyskutowali, co robić, a my już działaliśmy. Zawsze mieliśmy wizjonerskie spojrzenie na recykling - podkreślał w rozmowie z WNP.PL w maju 2023 roku Bertus Servaas, właściciel spółek wchodzących w skład VIVE Group, prezes zarządu VIVE Textile Recycling.
Bertus Servaas, Holender, który dekady temu zamieszkał w Polsce, biznes prowadzi wraz z żoną Agnieszką. Słynie ona z niezwykłych kolorowych kreacji, które zazwyczaj pochodzą z drugiego obiegu.
W jej opinii należy już teraz budować proekologiczne postawy w konsumentach, edukować na temat tego, jakie są konsekwencje działań branży odzieżowej dla klimatu na świecie. To m.in. 100 mln ton odpadów, które w większości kończą na wysypiskach lub w spalarniach, i 500 tysięcy ton plastikowych odpadów trafiających do oceanów. A także ogromne zużycie wody i zanieczyszczenie środowiska (także barwnikami).
- Konsument był przez lata poddawany wielu bodźcom, zachęcany do ciągłego kupowania; wytwarzano w nim potrzebę posiadania wielu dóbr. Takimi dobrami są również ubrania. To musi się zmienić - uważa Agnieszka Servaas, prezeska VIVE Management.
W ramach VIVE Group działa też VIVE Logistic Services. której "polem oddziaływania" jest zielona logistyka.
Z kolei VIVE Innovation zajmuje się produkcją kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence - efektu wieloletniej pracy i ciągłych badań nad możliwością stuprocentowego wykorzystania zużytych tekstyliów.
- To granulat, który powstaje z połączenia tekstyliów, z którymi nie można już nic innego zrobić - tłumaczy Jarosław Urban.
Ten materiał charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na warunki atmosferyczne i działania biologiczne. Nie wymaga konserwacji i może zostać ponownie przetworzony. Texcellence jest już dobrze rozpoznawalny na rynku skandynawskim czy w krajach Beneluksu. Powstają z niego m.in. elementy placu zabaw, deski tarasowe, ławki, ogrodzenia, pomosty i inne składowe małej architektury.
VIVE Group angażuje się również w działalność edukacyjną wspierającą ideę gospodarki cyrkularnej (m.in. program Game4Planet).
Reuse, reduce, resale (z ang. ponowne użycie, ograniczenie, odsprzedaż) - te hasła przyświecają im od trzech dekad. Cel pozostaje ambitny, ale coraz bliższy: VIVE Textile Recykling chce być firmą w 100 procentach cyrkularną. Do dziś udało się im to w ponad 90 procentach.
Firma VIVE Textile Recycling została laureatem nagrody WNP Awards. Doceniono ją za innowacje i biznes w duchu cyrkularnej gospodarki. Nagrodę odebrał 8 lutego 2024 r. w Warszawie Jarosław Urban.
- Ta nagroda to dla nas docenienie tego, jak łączymy podejście biznesowe z zieloną transformacją. Jako VIVE Textile sprzątamy świat i jest to transformacja radykalna - powiedział podczas uroczystej gali Jarosław Urban, wiceprezes zarządu VIVE Textile Recycling.
Wyróżnienia WNP Awards przyznawane są przez redakcje WNP.PL i Nowego Przemysłu. Laureatami są rokrocznie osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które - poprzez odważnie podejmowane działania i skutecznie realizowane przedsięwzięcia - wskazują trendy i kierunki rozwoju, aktywnie odpowiadają na nowe wyzwania.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie