EEC 2019

Jerzy Topolski o budowie nowego bloku gazowo-parowego w rozmowie z Rafałem Kergerem

- Baltic pipe, rozbudowa gazoportu, wszystko wskazuje, że mimo zawirowań na rynku podaż gazu znacząco się w Polsce zwiększy, stąd nasz powrót do pomysłu budowy nowego bloku gazowo-parowego z wysokosprawną kogeneracją w Elektrowni w Łagiszy - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Taurona.

Jaka jest przyczyna odkurzenia przez Tauron inwestycji w blok gazowo-parowy z kogeneracją w Elektrowni Łagisza? Kiedy blok energetyczny, którego budowa w 2015 r. miała kosztować 1,5 mld zł, może zacząć działać? Czy na południe kraju popłynie norweski gaz z Baltic Pipe? Co dalej z gazem jako paliwem przejściowym? Dlaczego wojna na Ukrainie zmieni polską energetykę i czy trzeba liczyć na dłuższe okno pogodowe dla węgla w Polsce i aktualizację polityki energetycznej państwa do 2040 r.? Te wszystkie pytania zadaliśmy Jerzemu Topolskiemu, wiceprezesowi Taurona Polskiej Energii, w najnowszym podcaście pt. "Energetyczne środy z Tauronem".

- Otwarcie ofert w przetargu na blok gazowo-parowy może nastąpić już we wrześniu, wtedy dowiemy się jak kosztowna jest to inwestycja w obecnych warunkach. Jednostka może ruszyć w 2027 r. - mówi Jerzy Topolski Rafałowi Kergerowi, redaktorowi naczelnemu WNP.PL.



Więcej o tym w materiale pt. Tauron rozważa budowę bloku gazowego w Elektrowni Łagisza.

Jerzy Topolski dodaje, że zapotrzebowanie na surowce i energię elektryczną rośnie i będzie rosło, także w związku z napaścią Rosji na Ukrainę i liczbą migrantów w Polsce, dlatego też inwestycje w nowe jednostki są potrzebne.

- W związku z kryzysem surowcowym i rezygnacją z dostaw z Rosji spodziewam się także aktualizacji polityki energetycznej państwa w kierunku wydłużenia życia regulacyjnych, elastycznych węglowych jednostek systemowych - mówi Topolski.

Więcej w rozmowie, której możecie posłuchać na większości znanych platform z podcastami. Między innymi na Spotify.

Jerzy Topolski będzie gościem nadchodzącego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rejestracja na nasz kongres trwa.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie