EEC 2019

Uczestnicy sesji "Nowa Polityka Przemysłowa"

W zakresie nowej polityki przemysłowej mamy do uwzględnienia wiele istotnych kwestii. Między innymi lokalizacje produkcji, jej bezpieczeństwo, a także dostęp do zaplecza surowcowego. O tych problemach mówili uczestnicy podczas sesji "Nowa Polityka Przemysłowa", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Musimy być konkurencyjni. Musimy pamiętać o patriotyzmie gospodarczym, ale również o tym, że na końcu musimy być konkurencyjni - powiedział Ireneusz Kazimierski, wiceprezes ds. rozwoju i biznesu w spółce Famur.
  • Paweł Stańczyk, prezes Grupy Azoty ZAK zaznaczył, iż funkcjonowanie na rynkach zewnętrznych jest bardzo ważne. - Musimy funkcjonować w pełnym otwarciu, a przy tym musimy być elastyczni i optymalizować swój biznes - wyjaśnił.
  • Ważne, żeby zbudować wspólny ekosystem innowacji, aby uczelnie rozumiały możliwości i potrzeby przemysłu i odwrotnie - ocenił Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Na nową politykę przemysłową będzie się u nas składać chociażby digitalizacja czy dekarbonizacja wchodząca w zakres transformacji energetycznej.

- Problemem firm, które nie odnoszą sukcesu, choć posiadają własne strategie, jest brak konsekwentnego wdrażania tych strategii - podkreślił Ireneusz Kazimierski, wiceprezes ds. rozwoju i biznesu w spółce Famur.

- Nie wyciągnęliśmy wniosków z kryzysu lat 2008-2009 w zakresie przerwania łańcuchów dostaw. Musimy być konkurencyjni. Jako Famur się tego nie obawiamy. Famur niemal 50 proc. swojej sprzedaży kieruje na eksport. Musimy pamiętać o patriotyzmie gospodarczym, ale również o tym, że na końcu musimy być konkurencyjni - dodał.

Również Paweł Stańczyk, prezes Grupy Azoty ZAK zaznaczył, iż funkcjonowanie na rynkach zewnętrznych jest bardzo ważne.

- Około 40 proc. naszych przychodów stanowią przychody z aktywności zagranicznej. Istotna jest także baza surowcowa, w naszym przypadku niezbędny jest między innymi gaz. Musimy funkcjonować w pełnym otwarciu, a przy tym musimy być elastyczni i optymalizować swój biznes. Trzeba też przypatrywać się temu, co się dzieje na innych kontynentach, gdzie często surowce są tańsze - podkreślił Stańczyk.

Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wskazał, że rozwój nowoczesnych technologii wymaga innowacji. Zaznaczył, że uczelnie są tym miejscem, gdzie te innowacje powinny powstawać. - Ważne, żeby zbudować wspólny ekosystem innowacji, aby uczelnie rozumiały możliwości i potrzeby przemysłu i odwrotnie - ocenił.

- Modele współpracy będą zależały od tego, o jaki obszar działalności chodzi. Doktoraty wdrożeniowe są dobrym narzędziem do transferu technologii. Z kolei wielkie koncerny posiadają własne ośrodki badawczo - rozwojowe - dodał.

Zatem, jak widać, tych modeli współpracy trzeba stworzyć wiele. Przy tym niezwykle ważna jest też budowa wzajemnego zaufania. Należy również uwzględnić potrzebę innego kształcenia, która będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnego przemysłu.

* Artykuł powstał podczas sesji "Nowa Polityka Przemysłowa", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie