Potrzeba istotnej korekty polityki państwa w gospodarce. Taki obraz wyłania się z rekomendacji biznesu dla rządzących sformułowanych przez środowisko Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dotyczą tego, co najważniejsze dla polskiej gospodarki – od miksu energii po praworządność.
Konferencja EEC Trends (8 lutego br.) to merytoryczny prolog Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), który jest największym tego typu wydarzeniem w naszej części Europy (Katowice, 7-9 maja 2024 r.). Jego uczestnicy - przede wszystkim właściciele i menedżerowie firm i eksperci gospodarczy, zachęceni przez organizatorów Kongresu, czyli Grupę PTWP - sformułowali zestaw najważniejszych ich zdaniem postulatów i rekomendacji dla rządzących.
Dekada zbyt niskiego poziomu inwestycji oznacza dla Polski opóźnienia w rozwoju zdolności wytwórczych i zwłokę w procesach transformacji - stwierdzono już w trakcie sesji inaugurującej EEC Trends. Zmianę klimatu dla inwestycji uznano za jedno z najpilniejszych zadań, wiążąc je ze stabilizacją regulacyjną i rewizją roli państwa w gospodarce.
Państwo powinno inwestować tam, gdzie efekt mnożnikowy przedsięwzięcia jest istotny z punktu widzenia całej gospodarki, a skala czy charakter projektu uniemożliwiają jego realizację przez sektor prywatny.
Polska powinna nadal być pasem transmisyjnym pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także rzecznikiem Ukrainy na forum UE. Musimy uświadamiać naszych partnerów europejskich, którzy działają w logice tradycyjnego rozszerzenia, a nie warunków wojennych.
Przy wszystkich zagrożeniach i ryzykach wynikających dla biznesu z sytuacji geopolitycznej Polska może być beneficjentem trendu nearshoringu w dzielącym się, niestabilnym i szukającym bezpieczeństwa świecie.
Największym wyzwaniem pozostanie przez kolejne lata transformacja energetyczna. Energia w polskim miksie wytwarzania jest droga, a co gorsze, wciąż źle - zdaniem przedsiębiorców - wykorzystujemy środki z europejskiego systemu uprawnień do emisji (EU ETS).
Stan sieci elektroenergetycznej w Polsce nie nadąża za wyzwaniami transformacji. Potrzebujemy szybkiej realizacji inwestycji w infrastrukturę dystrybucji energii. Firmom należy ułatwić budowę własnych źródeł zielonej energii.
Tempo zmian, presja regulacji i rynku są tak duże, że realna staje się groźba utraty konkurencyjności polskich firm z rynku ze względu na ślad węglowy ich produktów i usług.
Regulacyjne stymulatory działań na rzecz zrównoważonej gospodarki muszą uwzględniać ekonomiczne realia, by motywować i przekonywać, a nie zmuszać i zniechęcać.
Dlatego konieczne jest włączenie biznesu w rządowe rozmowy o znaczeniu regulacji UE dotyczących ochrony środowiska i klimatu, a tym samym w proces kształtowania polskiego stanowiska wobec proponowanych rozwiązań.
Zamiast tworzyć fundusze na rozwój innowacji czy dotować technologiczne projekty - w tym rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji - państwo powinno skupić się na wprowadzaniu ulg podatkowych na rzecz innowacji, preferencyjnego opodatkowania dla innowatorów. To znacząco usprawni proces cyfryzacji przemysłu i sektora usług.
Dla realizacji planów cyfryzacji i unowocześniania polskiej gospodarki potrzebujemy kapitału ludzkiego i kompetencji. Powinien powstać ekosystem sprzyjający specjalistom z obszaru nowoczesnych technologii, zapobiegający tzw. drenażowi mózgów.
Państwo powinno w dialogu z przedstawicielami strony społecznej ustalać czytelne reguły i ramy, być strażnikiem bezpieczeństwa i dbać o równy dostęp firm do infrastruktury.
Państwo nie powinno bez ważnych powodów kontrolować działalności biznesowej ani oddziaływać na gospodarkę metodami politycznymi dla doraźnych, koniunkturalnych celów.
Nie można odpowiedzialnie prowadzić działalności gospodarczej bez gwarancji niezależności sądów. Erozja praworządności czy tolerowanie sprzecznego z nią stanu rzeczy to dla biznesu rosnące ryzyko i koszty.
Tu można zapoznać się z treścią dokumentu „Rekomendacje biznesu dla rządzących” (LINK).
Opracowanie zawierające pełną listę rekomendacji wraz z komentarzem i przykładami trafi w najbliższych dniach do rządzących. Ich realizacja oraz aktualizacja stanu rzeczy w poszczególnych dziedzinach będzie, zgodnie z oczekiwaniami środowisk gospodarczych, jednym z istotnych wątków Europejskiego Kongresu Gospodarczego w maju w Katowicach.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie