EEC 2019

Jan Sarnowski

Ministerstwo Finansów ostatnio bardzo się zmienia. Mamy świadomość, że jesteśmy oceniani pod kątem liczby podmiotów, które skorzystają z naszych rozwiązań i stawiamy na takie podejście produktowe – przekonuje Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Resort finansów chce przekonywać przedsiębiorców m.in. do wdrażania innowacji.

- Chcemy, żeby jak najwięcej podmiotów gospodarczych, sięgnęło po nasze rozwiązania w postaci ulg podatkowych, dzięki którym wdrażania innowacji stanie się w roku 2022 i kolejnych tańsze – dodaje wiceminister.

Sarnowski podkreśla, że MF, zdając sobie sprawę, że zagadnienie to nie należy do łatwych, przygotowało cykl szkoleń, które ruszyły już w połowie września. – Są one dedykowane dla przedsiębiorców, dyrektorów finansowych, doradców prawnych. Prowadzimy je dla dużych przedsiębiorstw, które chcą inwestować w Polsce, dla sektora MŚP. Przed nami kolejne szkolenia – wylicza.

Ministerstwo ma przy tym świadomość, że korzystanie z nowych rozwiązań podatkowych wiąże się ze strony przedsiębiorców z obawą i poczuciem ponoszenia ryzyka.

- Bardzo dobrze pokazują to dane statystyczne – mówi Sarnowski. – W pierwszym roku po wdrożeniu ulgi badawczo-rozwojowej skorzystało z niej około 500 przedsiębiorców, po czterech latach jest ich 2,5 tysiąca, ale kwota odliczenia wzrosła aż 10-krotnie – z 200 mln złotych do 2,5 miliarda.

Jak mówi, pewne nowości na zakorzenienie się na rynku potrzebują czasu, a rolą resortu jest sprawienie, by obawy były jak najmniejsze.

- Mamy świadomość, że system podatkowy jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, wiemy także, że to przedsiębiorcy samodzielnie podejmują decyzję o przystąpieniu do tego typu inwestycji natomiast system podatkowy nie może być przy podjęciu tego typu decyzji barierą, nie może także ich spowalniać, wręcz przeciwnie, jeżeli przedsiębiorca chce podjąć decyzję o wzmożeniu intensywności działań to system powinien go wspierać nie w 100, a 120 procentach. Mamy nadzieję, że tak się stanie dzięki proponowanym przez nam rozwiązaniom

Sarnowski obiecuje także, że równolegle z wejściem w życie nowych przepisów podatkowych będą wydane objaśnienia podatkowe, która – jak mówi – mają stanowić dla przedsiębiorcy tarczę. Powołując się na nie będzie mógł się uchronić przed ewentualnym konfliktem ze „skarbówką”.

Tekst powstał na podstawie dyskusji podczas panelu „Finansowanie innowacyjności w polskiej gospodarce” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie