Nie chcę, żeby do realizacji trafiały rozwiązania, które mogę śmiało określić jako buble. Jest dobry czas, żeby zakończyć złe projektowanie na kolei - powiedział wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak na konferencji EEC Trends w Warszawie.
Podczas panelu „Infrastruktura i budownictwo” na EEC Trends Piotr Malepszak, który stanowisko wiceministra infrastruktury objął pod koniec grudnia 2023 roku, przedstawił priorytety swojej pracy w resorcie. Do najważniejszych należy podniesienie efektywności sieci kolejowej i dopilnowanie, aby pieniądze na inwestycje kolejowe wydawane były z sensem.
- Jeśli chodzi o ministerstwo, to panuje spokój i harmonia. Gorzej wygląda sytuacja po drugiej stronie Wisły, przy ulicy Targowej (znajduje się tam centrala PKP PLK - red.). Są tam sprawy do poukładania. I to zdecydowanego - powiedział Piotr Malepszak.
Dodał, że w projektach prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe są błędy, które mogą generować duże problemy w ruchu pociągów.
Negatywnym przykładem jest choćby modernizacja za 1,4 mld zł towarowej obwodnicy Poznania, która ma posłużyć także prowadzeniu ruchu pasażerskiego. Według Malepszaka projekt miał wady, które groziły generowaniem problemów w ruchu pociągów.
- Mając taką wiedzę nie mogłem nie zareagować - powiedział wiceminister, który jest specjalistą od organizacji ruchu, a w latach 2008- 2016 pracował w PKP PLK, gdzie był m.in. dyrektorem Biura Dróg Kolejowych i pełnomocnikiem zarządu ds. rewitalizacji linii kolejowych.
Dodał też, że jego celem nie jest zatrzymywanie inwestycji kolejowych, ale ich weryfikacja. Nie zajmuje to nawet trzech miesięcy, a czasami błędy są proste, łatwe do wychwycenia.
W przypadku Poznania wspólnie z PKP PLK wprowadzono do projektu poprawki, a poślizg w jego realizacji może być nie większy niż miesiąc. Pierwotnie umowę z wykonawcą planowano podpisać w pierwszej połowie stycznia. Dziś PKP PLK ma do tego już zielone światło.
Wiceministrowi chodzi o uporządkowanie przepisów i pracę nad mniejszymi projektami, które będą podnosiły przepustowość linii kolejowych. Może się ich spodziewać rynek. Jeśli chodzi o duże przedsięwzięcia, mają być dostosowane do potrzeb występujących w danym obszarze, bez "złotych klamek".
- Nie odkrywam Ameryki, nie wyważam otwartych drzwi. Staram się podchodzić do infrastruktury kolejowej tak, jak się podchodzi na Zachodzie. Swoje działanie będę kierować na gospodarne wydawanie publicznych pieniędzy - dodał.
Piotr Malepszak powiedział, że branża kolejowa musi być serio traktowana przez państwo. Jeśli kolej ma pomóc Europie w rozwiązaniu klimatycznego dylematu, nie może skończyć się na deklaracjach. Muszą być konkretne działania i finansowanie.
- Zapewnienie jego stabilności to sprawa, która jest bardzo poważnie traktowana przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka - poinformował zebranych na EEC Trends.
EEC Trends to preludium Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 7-9 maja.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie