EEC 2019

- Oczekiwania branży elektroenergetycznej wobec nowego rządu są stosunkowo proste. Jednym z najważniejszych postulatów będzie silne nastawienie na dialog - mówi Michał Wypychewicz, prezes ZPUE.

Michał Wypychewicz, prezes ZPUE wskazuje, że na rynek, na którym działa jego firma, będzie oddziaływało kilka dużych, istotnych trendów.

"Dążymy do tego, żeby nasze gospodarki były czyste, zdrowe, zielone"

- Jednym z nich jest trend dekarbonizacji. Dążymy do tego, żeby nasze gospodarki były czyste, zdrowe, zielone. Robimy to z jednej strony dla przyszłych pokoleń, ale także dlatego, że biznes przyszłości to jest biznes nastawiony nie tylko na zyski, ale także na odpowiedzialność społeczną, ekonomiczną i środowiskową - mówi Michał Wypychewicz.

Wskazuje, że innym istotnym trendem będzie cyfryzacja biznesu, do czego coraz bardziej dochodzi w energetyce, a także przejście z energetyki analogowej do energetyki cyfrowej.

- Oczekiwania branży elektroenergetycznej wobec nowego rządu są stosunkowo proste. Jednym z najważniejszych postulatów będzie silne nastawienie na dialog, bo uważam, że Polska posiada fantastyczne zaplecze inżynierów i kadry technologicznej, która rozumie energetykę, rozumie wyzwania, z jakimi się musimy mierzyć i zna rozwiązania fundamentalnych problemów, z którymi jako kraj musimy się zmierzyć - mówi Michał Wypychewicz. 

"Powinniśmy dyskutować na temat praktycznych rozwiązań, które możemy wdrożyć od zaraz" 

- To nie jest tak, że musimy wymyślać coś na nowo. Ta wiedza dzisiaj jest i tylko poprzez dialog z branżą, z ludźmi, którzy rozumieją problemy i wyzwania, jakie stoją przed Polską, słuchając tych osób i w sposób zdroworozsądkowy, pragmatyczny wprowadzając konkretne rozwiązania zaproponowane przez sektor, przez branże rząd może wpłynąć zdecydowanie pozytywnie na sytuację w branży i w otoczeniu związanym z energetyką - przekonuje prezes ZPUE.

Zdaniem Michała Wypychewicza Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach ma bardzo istotny wpływ na debatę związaną z energetyką.

- Zbierając wybitnych ekspertów z polskich firm, instytutów, ale także z polityki w trakcie tego kongresu, powinniśmy dyskutować na temat praktycznych rozwiązań, które możemy wdrożyć od zaraz i nie dyskutować dla samej dyskusji ale faktycznie szukać konkretnych rozwiązań, które sprawią, że polska elektroenergetyka będzie bardziej wydajna, bezpieczniejsza, tańsza, co przełoży się na rozwój biznesu i gospodarki, a także na życie przeciętnego obywatela - uważa nasz rozmówca.

Michał Wypychewicz wziął udział w EEC Trends w Warszawie, 8 lutego 2024 roku. Wydarzenie jest prologiem do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach 7-9 maja 2024 roku.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie