Jesteśmy w trakcie testu wytrzymałości. Ważna debata o digitalizacji i cyfryzacji
Bartosz Dyląg - 14-09-2021
Okres trwającej od końca 2019 r. pandemii COVID-19 spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 dla światowej gospodarki, jak i dla Polski stanowił swoisty test wytrzymałości. Może w zwolnionym tempie wymuszonym sytuacją, ale gospodarka działała. W przyśpieszonym tempie za to rozwijały się usługi cyfrowe. To wszystko umożliwił internet. Co dalej nas czeka, co zawiodło, co działa, a co należy poprawić? – na te oraz inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas sesji „Digitalizacja i cyfryzacja” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W trakcie pandemii okazało się, że dzięki cyfryzacji funkcjonowanie gospodarek i społeczeństw jest możliwe, że świat nie zamarł. Może w zwolnionym tempie, wymuszonym sytuacją, ale gospodarka działała. W przyśpieszonym tempie za to rozwijały się usługi cyfrowe.
Cyfryzacji będzie poświęcona sesja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w ramach której będziemy omawiać m.in. różne aspekty wprowadzania i działania rozwiązań Przemysłu 4.0.
Rozwój internetu trwa nieprzerwanie od ponad 70 lat. Z prostej sieci, powstałej na potrzeby wojska, poprzez sieć akademicką, zaczął trafiać pod strzechy, rozwinął się, kreując współczesną globalną wioskę. Od lat 90. trwa jego nieprzerwany, gwałtowny rozwój.
Okresy lockdownu i zelżenia restrykcji, kolejne fale zakażeń wyczerpywały gospodarki, zmuszały rządy do specjalnych działań, przerywały komunikację, transport i więzy gospodarcze. Z dnia na dzień świat przestawić się musiał na działalność w sytuacji ekstremalnej. Z dnia na dzień niemal bez okresu przygotowawczego wprowadzono naukę zdalną dzieci i młodzieży, ale także studentów. Pracownicy zamiast w biurach realizowali pracę w domach.
By odciążyć służbę zdrowia i ograniczyć kontakty międzyludzkie boom przeżywały usługi telemedycyny. Podobnie administracja państwowa i samorządowa z dnia na dzień zaczęła oferować usługi w trybie zdalnym. Zamiast wizyt w galeriach zakupy zaczęliśmy realizować internetowo. W związku z ograniczeniami transportowymi okazało się, że szkolenia, konferencje można realizować zdalnie na laptopie lub przez telefon. Rozwinęły się wszelkie e-usługi, w tym e-administracja. To wszystko umożliwił internet i trwający od lat nieprzerwany rozwój sieci. To był dla wszystkich swoisty stresstest. I przetrwaliśmy.
Okazało się, że dzięki cyfryzacji funkcjonowanie gospodarek i społeczeństw jest możliwe, że świat nie zamarł. Może w zwolnionym tempie, wymuszonym sytuacją, ale gospodarka działała. W przyśpieszonym tempie za to rozwijały się usługi cyfrowe.
Możemy mówić o systemowej akceleracji. Transmisja strumieniowa, chmura cyfrowa, blockchain – to technologie, które z pewnością zdały egzamin i pomogły ludzkości przejść relatywnie suchą stopą przez trudne czasy pandemii.
MS Teams, Zoom, Skype codziennie gościły na naszych biurkach, pozwalając zachować relacje. Istotniejszym elementem życia zawodowego stała się aktywność w mediach społecznościowych. Wiele osób dostrzegło ich siłę. Rozwój fintechów, telefonii kolejnych generacji, pomysły wizjonerów w stylu Elona Muska to niewątpliwie przyszłość.
Jednocześnie warto zastanowić się nad zagrożeniem wynikającym na przykład z blokady internetu.
Co dalej nas czeka, co zawiodło, co działa, a co należy poprawić? – na te oraz inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas sesji „Digitalizacja i cyfryzacja” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Europejski Kongres Gospodarczy
To już 13. edycja tego niezwykłego dla naszego kraju i Europy Środkowej wydarzenia. Setki paneli, spotkań i sesji, tysiące panelistów, setki tysięcy uczestników, miliony interakcji, rozmów, ciekawych pytań i równie interesujących odpowiedzi. Kongres wytycza trendy, wskazuje problemy i możliwe rozwiązania. Gościmy ekspertów, praktyków, polityków, samorządowców, naukowców, studentów, inwestorów, biznesmenów, przedsiębiorców, kadrę kierowniczą i zarządzającą, prawników, informatyków, energetyków, bankowców, transportowców, finansistów, budowlańców, specjalistów reprezentujących praktycznie wszystkie branże gospodarcze z kraju i ze świata.
EKG to jedyny taki Kongres wielu ludzi, idei, środowisk. Kongres łączy wspólnotą poznania mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, korporacje krajowe i międzynarodowe, organizacje nonprofit, administracje rządowa, samorządową, organizacje międzynarodowe i Unię Europejską. Kongres jest platformą równości w pytaniach, równości w odpowiedzi. Dołączając do nas, stajesz się częścią tej unikatowej społeczności. Wspólnie budujmy przyszłość, poszukujmy rozwiązań, wytyczajmy trendy.
Sesja „Digitalizacja i cyfryzacja” odbędzie się 21 września o godzinie 9:30. Swoimi spostrzeżeniami, uwagami, refleksjami, wiedzą podzielą się z nami m.in.: Joanna Erdman, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, Jakub Falkowski, Counsel, Baker McKenzie, Marcin Futera, European Investment Bank, Magdalena Nowicka, wiceprezes Banku BNP Paribas, Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Artur Pollak, prezes APA Group czy Krzysztof Szubert, prezes NCBR Investment Fund ASI SA, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.
W grudniu Polska będzie gościć Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021 w Katowicach, także na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
Szanowny Użytkowniku!
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.