EEC 2019

Na pewno będzie próba wprowadzenia podatku węglowego, to oczywiste - mówi Jerzy Buzek

- Nie mamy wyjścia, musimy odchodzić od węgla, niezależnie od tego, czy jest europejski Zielony Ład czy go nie ma - twierdzi Jerzy Buzek, były premier i poseł do PE. Dodaje jednak, że w przypadku wielu przemysłów redukcja emisji CO2 to bardzo trudne wyzwanie technologiczne.

  • Komisja Europejska  rozważa wprowadzenie podatku od emisji CO2 na granicach UE, który ma chronić unijny przemysł. Zastrzeżenia w tej sprawie może mieć Światowa Organizacji Handlu (WTO).
  • Emisje CO2 w przemyśle chemicznym i cementowym wynikają z technicznych uwarunkowań, przy wykorzystaniu węglanu wapnia emisji CO2 nie da się uniknąć. 
  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma objąć regiony pogórnicze w 12 krajach UE, w Polsce to Konin, Bełchatów, Górny Śląsk, Zagłębie oraz rejon Wałbrzycha.

- Wszystkie kraje UE mają jakiś poziom zaawansowania na drodze ograniczania emisji, ale w Polsce jest on szczególnie słaby i stoimy daleko od celu, jaki stawia UE. To nie jest cel tylko UE, to także nasz cel. Skąd mamy brać węgiel dobrej jakości, nadal z Rosji? Jaki to jest poziom bezpieczeństwa energetycznego? Odcinamy się od gazu z Rosji, aby nie być zależnymi a jesteśmy zależni od węgla z Rosji. To bezsens  – mówił Jerzy Buzek podczas EEC Trends w Warszawie.

- Nie mamy wyjścia, musimy odchodzić od węgla, niezależnie od tego, czy jest Zielony Ład czy go nie ma i czy się ktoś boi zmian klimatycznych czy nie - dodał europseł.



W grudniu 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła plan Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada m.in. gospodarkę neutralną klimatycznie w roku 2050. W celu ochrony unijnej gospodarki wprowadzony ma zostać podatek od emisji CO2 na granicach UE, który ma zmniejszyć import towarów do UE produkowanych w krajach, gdzie normy emisyjne są dużo łagodniejsze lub nie ma ich wcale.

- Na pewno będzie próba wprowadzenia podatku węglowego, to oczywiste, ale nie wiem, na ile to będzie możliwe. Światowa Organizacji Handlu (WTO) może mieć do niego zastrzeżenia – dodał Jerzy Buzek.

Czytaj także: Michał Kurtyka: KE wciąż nie przedstawiła pomysłu na podatek od CO2 na granicach UE

Zwracał uwagę, że w przypadku wielu przemysłów redukcja emisji CO2 to bardzo trudne wyzwanie technologiczne.

- Emisja CO2 w przemyśle chemicznym i cementowym wynika z technicznych zależności. Jak się rozkłada CaCo3, czyli węglan wapnia i chce się produkować materiały budowlane i cement to nie ma siły, musi powstać CO2. To, co z nim zrobić to oczywiście trudna sprawa – przyznaje Jerzy Buzek.

Z podobnymi wyzwaniami zderza się branża hutnicza, stosująca do produkcji stali koks. Trwają próby zastąpienia koksu wodorem, ale to rodzi nowe trudności.

- Zastąpienie koksu wodorem jest wielkim wyzwaniem. Największy problem w tym zastąpieniu polega na zmianie składu surówki z wielkiego pieca a potem stali. Stal wyprodukowana przy wykorzystaniu wodoru ma inną strukturę niż stal wyprodukowana przy wykorzystaniu koksu – tłumaczy Jerzy Buzek.

Czytaj także: SSAB chce oprzeć wszystkie procesy na energii z wodoru

Elementem Europejskiego Zielonego Ładu ma być także Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

- UE przyznaje, że są kraje, którym będzie trudniej przejść transformację energetyczną i stąd pojawił się pomysł Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgłosiłem ten pomysł pod koniec 2018 r., miał on obejmować 5 mld euro dla regionów w 12 krajach UE - wskazuje Jerzy Buzek. 

W Polsce jest kilka regionów węglowych, to okolice Konin, w przyszłości pojawi się problem Bełchatowa, oprócz tego jest górny Śląsk, Zagłębie oraz region Wałbrzycha.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie