EEC 2019

O tym jak powinna wyglądać relacja prawo-gospodarka rozmawiać będą paneliści sesji „Prawo, biznes, gospodarka”

Jaki wpływ na działalność gospodarczą ma przewlekłość procedur sądowych – m.in. o tym rozmawiać będą paneliści sesji „Prawo, biznes, gospodarka”, która odbędzie się podczas konferencji EEC Trends, już 8 lutego w Warszawie.

Jakość i stabilność prawa wyzwaniem dla polskich firm

Jakość i stabilność prawa to, jak pokazują badania, spore wyzwanie dla polskich firm, zwłaszcza małych i średnich. Z ostatniego raportu Grant Thornton („Barometr prawa 2023”) wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy musieliby poświęcić średnio 2 godz. i 10 min każdego dnia roboczego, żeby przeczytać wszystkie nowe akty prawne.

Od początku stycznia do końca września 2023 r. ustanowiono w Polsce 1394 akty prawne najwyższej rangi (ustawy, rozporządzenia i umowy międzynarodowe), składające się z 25 888 stron maszynopisu.

Oznacza to wzrost liczby stron o 19 proc. (4046 stron) w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i o 80 proc. (11 509 stron) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.

Problemem dla polskich przedsiębiorców jest także pomijanie konsultacji publicznych oraz fakt, że z każdym rokiem sukcesywnie skraca się też vacatio legis, czyli czas na przygotowanie się firm do zmian.

Brak efektywnego i szybkiego orzekania w sprawach gospodarczych

Stabilność i nadprodukcja prawa to jednak tylko jeden z problemów. Wyzwaniem jest brak efektywnego, szybkiego orzekania w sprawach gospodarczych. Dotyczy to bezpośrednich relacji państwo-przedsiębiorstwo, rozstrzygnięć sporów pomiędzy podmiotami gospodarczymi czy realizacji przepisów, które bez konsultacji ze środowiskami prawniczymi są wprowadzane w życie bez zasady vacatio legis. 

O tym, jak powinna wyglądać relacja prawo-gospodarka, rozmawiać będą paneliści sesji „Prawo, biznes, gospodarka”, która będzie miała miejsce 8 lutego w Warszawie podczas konferencji EEC Trends. Można jeszcze rejestrować się na to wydarzenie!

Udział w sesji wezmą: Adam Krzysztof Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców; Piotr Kamiński, skarbnik-wiceprezes ds. finansowych Pracodawców RP; prezes Polskiej Rady Biznesu Wojciech Kostrzewa; senator Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013-2019, poseł Ryszard Petru, przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju; Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Sesję moderował będzie Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w latach 1994-2004, minister Skarbu Państwa w latach 2004-2005.

EEC Trends, czyli prolog Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Konferencja EEC Trends jest wydarzeniem zapowiadającym i przygotowującym merytoryczny grunt dla Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego tego typu wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Do obszarów tematycznych, które podczas tegorocznego EEC mogą zyskać status szczególnie ważnych, będzie należała problematyka transformacji sektora paliw i energii oraz całej gospodarki w kierunku wyeliminowania ich negatywnego wpływu na klimat. Wśród nurtów tematycznych warto też wskazać cyfryzację i nowe technologie, bezpieczeństwo i surowce, geopolitykę i gospodarcze relacje międzynarodowe, przyszłość Unii Europejskiej, finanse, inwestycje, infrastrukturę i budownictwo.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie