EEC 2019

InPost szybko rozwija się w Wielkiej Brytanii. To widać nawet w mniejszych miastach - na zdjęciu paczkomat przy dworcu kolejowym w Bedford (Anglia Wschodnia)

InPost przeszedł od obsługi przesyłek listowych w kraju do obsługi paczkomatów w wielu europejskich krajach, dokonując przy tym spektakularnych rynkowych przejęć zagranicznych przedsiębiorstw.

  • Klasyczny model ekspansji rynkowej połączony  z wizjonerską ofertą. Grupa InPost działa dziś w 9 krajach – poza Polską to Beneluks, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania. 
  • Jednym z najważniejszych wydarzeń 2023 r. dla InPostu – docenionym w konkursie „Inwestor bez granic” – był zakup 30 proc. udziału i praw głosów w brytyjskiej spółce Menzies Distribution Group Limited.
  • O międzynarodowej ekspansji polskich firm będziemy rozmawiać w Katowicach w dniach od 7 do 9 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, m.in. podczas debaty panelowej "Europa – transformacja dla przyszłości". W trakcie EEC odbędzie się gala wręczenia tytułów Inwestora bez granic. Można już rejestrować swój udział w wydarzeniu.

Zaczęło się od pamiętnej... blaszki, która przeszła do historii polskiej przedsiębiorczości. Chodzi o płaską metalową plombę obciążającą list, by ważył więcej niż 50 gramów. Dzięki temu przesyłka nie mieściła się w kategorii wagowej, na którą monopol miała Poczta Polska.

Dziś to przeszłość. Od czasu, gdy InPost udowodnił państwowemu monopoliście, że wszystko jest względne, także monopol pocztowy, spółka Rafała Brzoski przeszła długą drogę, łącznie z porzuceniem tradycyjnych przesyłek listowych na rzecz e-commerce.

Kluczowych punktów po drodze było jeszcze kilka: od wejścia na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, przez wyjście z tego parkietu związane z przymusowym wykupem akcji od niezbyt zadowolonych inwestorów, po debiut na giełdzie Euronext w Amsterdamie i przejęcie francuskiego giganta Mondial Relay za rekordową kwotę 513 mln euro.

Milowym krokiem w rozwoju InPostu okazało się przejęcie francuskiego giganta

To właśnie wejście na ten rynek okazało się przełomowym krokiem. W marcu tego roku InPost poinformował, że we Francji ma już 5 tys. urządzeń Paczkomat oraz ponad 11 tys. punktów odbioru i nadania, a według badania przeprowadzonego przez Mondial Relay - 64 proc. Francuzów korzysta z dostaw do paczkomatów.

- We Francji Grupa InPost aktywnie inwestuje w rozbudowę sieci i infrastruktury, co pozwala nam zwiększyć liczbę obsługiwanych przesyłek oraz dotrzeć nawet do małych miejscowości - mówił wówczas Quentin Benault, dyrektor zarządzający Mondial Relay France i Benelux.

Grupa działa dziś w 9 krajach – poza Polską to Beneluks, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania. Na koniec minionego roku miała ponad 66 tys. punktów odbioru i nadania, z czego ponad 35 tys. stanowiły urządzenia Paczkomat.

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku dla InPostu -docenionym w tegorocznej edycji konkursu „Inwestor bez granic” - był zakup 30 proc. udziałów i praw do głosów w brytyjskiej spółce Menzies Distribution Group Limited za 49,3 mln funtów.

- Rok 2023 był dla nas przełomowy w Wielkiej Brytanii. Nabyliśmy udziały operatora logistycznego Menzies Distribution, co zwiększyło naszą kontrolę nad procesem logistycznym - mówi Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPostu.

Zakup udziałów receptą na logistyczne wyzwania w Wielkiej Brytanii

Menzies to bowiem jedna z największych firm logistycznych operujących na rynkach Wielkiej Brytanii i Irlandii i to już od ponad 190 lat.

- Jesteśmy dumni ze współpracy z InPost i podekscytowani możliwościami, jakie stworzy to dla naszych klientów, naszej firmy i naszych pracowników. InPost i Menzies mają wyjątkową pozycję, aby zapewniać szybkie i zrównoważone dostawy i zwroty w Wielkiej Brytanii, z korzyścią dla konsumentów, sprzedawców detalicznych, dostawców i naszych współpracowników. Z niecierpliwością czekamy na przyszłość i wspieranie kolejnej fazy rozwoju InPost w Wielkiej Brytanii - powiedział przy tej okazji Greg Michael, prezes Menzies Distribution.

Kurier InPost w Wielkiej Brytanii. Zdj. InPost/mat. prasowy

W ramach transakcji InPost zapewnił sobie także trzyletnią opcję nabycia pozostałego 70-procentowego pakietu udziałów w Menzies. To może okazać się kuszące – w Wielkiej Brytanii w tej chwili działa 6 tys. paczkomatów, ustawianych między innymi przy sklepach sieci Lidl i Tesco, oraz 1,5 tys. punktów nadania i odbioru. W sumie dostarczono tam do klientów 46,5 mln paczek. Ten wzrost o 127 proc. w stosunku do 2022 r. oznacza, że brytyjski rynek stał się drugim rynkiem międzynarodowym Grupy.

- Przy obecnym, silnie rosnącym popycie głównym celem w Wielkiej Brytanii jest jak najszybsza rozbudowa sieci. Plan zwiększenia liczby maszyn w Wielkiej Brytanii jest już realizowany. Tylko w grudniu ubiegłego roku rozstawiliśmy tam ponad 300 nowych urządzeń Paczkomat, co było najlepszym miesięcznym wynikiem na tym rynku. W 2024 r. chcemy utrzymać podobne tempo wzrostu - mówił Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost, podsumowując rok 2023.

InPost uruchomił również dostawy międzynarodowe, dzięki czemu klienci w Hiszpanii i we Włoszech mogą nadawać oraz odbierać międzykrajowe przesyłki. Obecnie usługa dostępna jest dla sklepów internetowych, ale wkrótce zostanie rozszerzona także o klientów detalicznych. Usługa crossborder jest również dostępna między Francją a Włochami, Hiszpanią, Portugalią i krajami Beneluksu.

Łącznie w 2023 r. polska grupa dostarczyła 892,1 mln przesyłek, co oznaczało wzrost o 20 proc. w relacji do 2022 roku. Największy udział mają przesyłki w kraju – było ich w sumie 589,5 mln. Na koniec roku InPost miał też niemal 35,5 tys. urządzeń Paczkomat - na Polskę przypadają 22 tys. z nich. Do tego doliczyć trzeba ponad  30,6 tys. punktów odbioru, z czego ponad 3,7 tys. w kraju.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie