Ta technologia na stałe wpisała się w życie wielu Polaków, a jej popularność bije rekordy. Teraz Polski Standard Płatności, operator BLIKA - bo o niej mowa - laureat tegorocznych WNP Awards zmierza na podbój świata.
Jednym z laureatów tegorocznych WNP Awards został operator systemu BLIK, który zrewolucjonizował płatności mobilne, podbijając w ciągu kilku lat polski rynek. Teraz staje się unikatowym towarem eksportowym.
- Jesteśmy w okolicach dekady BLIKA. Dziękuję Wam, bo statystycznie 70 proc. z was wykonuje transakcje BLIKIEM – mówił podczas gali wieńczącej konferencję EEC Trends, odbierając nagrodę Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.
Dariusz Mazurkiewicz wskazał, że za sukcesem BLIKA stoi przede wszystkim właściwa diagnoza strategiczna, jaką na początku naszej drogi postawiły zaangażowane w ten projekt banki.
- Zostało wtedy uzgodnione, można powiedzieć: ponad wszelkimi podziałami, że rozwój cyfrowych płatności w Polsce będzie inicjatywą międzybankową i w obszarze cyfrowych płatności nie będzie konkurencji - powiedział WNP.PL prezes Polskiego Standardu Płatności.
- Powodzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie konsekwentna praca nad budową produktu, który z definicji miał podążać za trendami. Istotne było także umiejętne modyfikowanie strategii, swego rodzaju elastyczność, żeby w jak największym stopniu dostosować się do zmieniających się potrzeb klienta, zarówno korporacyjnego jak i indywidualnego - dodał.
Jako przykład tej elastyczności podał, że Polski Standard Płatności zaczął od budowy rozwiązania dedykowanego w szczególności placówkom fizycznym, a w połowie 2015 roku zapadała decyzja o koncentracji na segmencie e-commerce.
- Dzięki temu, po kilku latach powstała przełomowa na skalę europejską technologia bezkartowych płatności zbliżeniowych. We właściwym momencie postawiliśmy na e-commerce i to była podwalina sukcesu - wyjaśnia Mazurkiewicz.
Kluczem do sukcesu BLIKA okazało się porozumienie największych banków.
- Bardzo silne porozumienie sześciu polskich banków z jednej strony dawało skalę dla realizacji tego projektu, ale z drugiej stanowiło ogromne zobowiązanie. Musieliśmy mierzyć się z poczuciem odpowiedzialności wobec tak ambitnych oczekiwań. Nie można było przecież zaprzepaścić zrzeszenia największych komercyjnych banków. Na szczęście udało nam się spełnić oczekiwania i BLIK stał się produktem unikatowym na skalę europejską - mówi WNP.PL Mazurkiewicz.
Obecnie Polski Standard Płatności skupia się na finalizacji wprowadzenia usługi BLIK na Słowacji i w Rumunii.
- Obecnie dla zapewnienia dalszego wzrostu, konieczne będzie uplasowanie się na zagranicznych rynkach. Nasze kluczowe zadanie to udowodnienie, że sukces jaki odnieśliśmy w Polsce nie jest jednostkowy i że cały stworzony wokół BLIKA ekosystem jest skalowalny także na innych rynkach. Planujemy upowszechnić ten instrument na skalę europejską, ponieważ BLIK to produkt mogący działać wszędzie z takim samym powodzeniem - powiedział Mazurkiewicz.
W całym 2023 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali niemal 1,8 mld transakcji o wartości blisko ćwierć biliona złotych, więcej o 48 proc. rok do roku, a od początku działania systemu wykonano ich aż ponad 4,5 mld wartych prawie 615 mld złotych. W minionych dwunastu miesiącach najwięcej transakcji odnotowano w e-commerce, a drugą najchętniej wykorzystywaną, a jednocześnie najdynamiczniej rosnącą usługą BLIKA, okazały się przelewy na numer telefonu. Na koniec 2023 roku z BLIKA aktywnie korzystało 15,8 mln osób.
- BLIK stał się integralną częścią życia wielu Polaków, upraszczając ich codzienność i sprawiając, że rozliczenia przebiegają sprawnie i intuicyjnie – komentował przy okazji prezentacji wyników Dariusz Mazurkiewicz.
W ubiegłym roku nieco ponad połowę wszystkich transakcji BLIKIEM stanowiły płatności w e-commerce. Polacy stosunkowo często płacili nim również za zakłady bukmacherskie i regulowali opłaty. Płatności P2P (przelewy na telefon) stanowią obecnie blisko jedną czwartą wszystkich operacji BLIKIEM.
BLIK to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
Wyróżnienia WNP Awards przyznawane są przez redakcje WNP.PL i Nowego Przemysłu. Laureatami są rokrocznie osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które - poprzez odważnie podejmowane działania i skutecznie realizowane przedsięwzięcia - wskazują trendy i kierunki rozwoju, aktywnie odpowiadają na nowe wyzwania.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie