EEC 2019

W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie. To oznacza gospodarczą rewolucję

Unia Europejska wyznaczyła sobie ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. To ogromne wyzwanie oznaczające w praktyce radykalną transformację gospodarczą. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy się zastanawiać, jak zrealizować te zamierzenia tak, by rzeczywiście stanowiły inwestycję w lepszą przyszłość, a nie jedynie kosztowne ambicje.

Europejski Zielony ład to prawdziwa gospodarcza rewolucja. Zmiany będą dotyczyły każdej gałęzi gospodarki – do energetyki, poprzez transport aż po rolnictwa. Wraz z transformacją gospodarczą będą się zmieniać również zwyczaje konsumenckie. Cały ten proces będzie jednak bardzo kosztowny i obarczony ryzykiem napięć społecznych – jedne branże znikną, pojawią się natomiast inne.

20 września podczas sesji „Europejski Zielony Ład” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaproszeni paneliści będą się zastanawiać, jak najefektywniej i najmniejszym kosztem przestawić gospodarkę na zielone tory. Porozmawiają o tym Dominika Bettman, prezeska Siemens Polska, Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu, Krzysztof Nowicki, wiceprezes Grupy Lotos, Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland, Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej Banku BNP Paribas oraz Aleksandra Tomczak, członkini Gabinetu Fransa Timmermansa, Wiceprzewodniczącego Wykonawczego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

W trakcie dyskusji będziemy się zastanawiać, jakie perspektywy w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu mają tradycyjne energochłonne branże i jak ograniczyć koszty tej wielkiej transformacji. Europejski Kongres Gospodarczy od wielu lat jest miejscem dyskusji o prośrodowiskowej transformacji gospodarki, ograniczaniu emisji dwutlenku węgla, zrównoważonym rozwoju. W tym roku debata zapowiada się na szczególnie gorąco, bo transformacja znacznie przyspieszyła, a to oznacza większe wyzwania i o wiele więcej problemów. EKG jest dobrymi miejscem, by szukać rozwiązań.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie