EEC 2019

Według uczestników sesji „Inwestycje i ich finansowanie” w ramach EEC Trends współpraca z przedsiębiorcami pozwala uniknąć wzajemnie wykluczających się przepisów

Nowa strategia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD) dla Polski nadal będzie przede wszystkim wspierała zieloną transformację. Trzeba ją także wspierać poprzez regulacje. Ważna jest współpraca z przedsiębiorcami, która pozwala uniknąć wykluczających się przepisów.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) rozpoczęło opracowanie nowej strategii dla Polski. Elisabetta Falcetti, dyrektor regionalna na Polskę i Kraje Bałtyckie EBRD, zapowiedziała podczas sesji „Inwestycje i ich finansowanie” w ramach EEC Trends, że nowa strategia nie będzie zawierała rewolucyjnych zmian – najważniejszymi jej elementami będą wspieranie prywatnych biznesów oraz zielonej transformacji.

- To jedno z najważniejszych zadań EBOR w Polsce. Potrzeby w tranzycji na zieloną energetykę są ogromne, zarówno w kwestii rozwoju OZE, jak i w rozwoju sieci, a także w regulacjach - powiedziała Elisabetta Falcetti.

Michał H. Mrożek, wiceprezes ING Banku Śląskiego, stwierdził, że polityka wspierania pewnych branż jest potrzebna, ale rozwiązania regulacyjne trzeba przygotowywać we współpracy z przedsiębiorcami. Pozwala to unikać wzajemnie wykluczających się posunięć. Jako przykład podał wspieranie OZE, a przy tym ograniczające ich rozwój przepisy, takie jak ustawa odległościowa.

- Mamy często do czynienia z pewnym rozdarciem. Przedsiębiorcy z jednej strony twierdzą, że państwo powinno przede wszystkim nie przeszkadzać, np. nie tworzyć niepotrzebnych praw, a z drugiej strony oczekują, że państwo w czasie kryzysu wesprze ich finansowo - stwierdził Piotr Krasiński, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Michał H. Mrożek wskazał także na potrzebę prowadzenia przez państwo efektywnej dyplomacji gospodarczej, która ma wspierać inwestycje zagraniczne rodzimego przemysłu.

- Tu potrzeba nie tylko dla dużych ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Małe i średnie przedsiębiorstwa są siłą niemieckiej gospodarki i ich zaangażowanie na rynkach międzynarodowych jest większe niż w wypadku polskich firm - powiedział Michał H. Mrożek.

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie