- Dekarbonizacja i efektywność energetyczna to największe wyzwania 2024 roku - mówił podczas konferencji EEC Trends Adam Jędrzejczak, prezes firmy Danfoss Poland.
Nie ma wątpliwości, że 2024 będzie kolejnym czasem wyzwań... Zdaniem prezesa firmy Danfoss Poland do tych największych należeć będzie z pewnością dekarbonizacja - kiedyś moda, dziś trend, przed którym nikt nie jest w stanie uciec.
- Ten trend wynika też z rozchwianego rynku energii - i jest to dobry przyczynek, by myśleć, w jaki sposób go ustabilizować, zarządzać nim. I właśnie dekarbonizacja - zarówno zasobu budynkowego, jak i przemysłu - tu pomaga. Jeśli mamy wygrać z ociepleniem klimatu, to musimy wygrać w miastach, choć to bardzo trudna walka - mówi Adam Jędrzejczak.
Jak wylicza, miasta odpowiadają za ok. 70 proc. emisji gazów cieplarnianych i konsumują 2/3 energii. Dlatego tak ważne by zastanowić się, w jaki sposób - z jednej strony - zbalansować tę konsumpcję, a z drugiej strony - dostarczyć odpowiednie, zielone źródła energii. Dlatego mówimy o zielonej transformacji.
- W przypadku dekarbonizacji przemysłu fabryki, które są bijącym sercem sektora przemysłowego, również stają wobec wielu wyzwań. Muszą bowiem zwiększać swoje moce produkcyjne, wolumeny produkcji, ale i zadbać o redukcję śladu węglowego. Tutaj firma Danfoss widzi swoją rolę w krzewieniu wiedzy, w jaki sposób można zdekarbonizować przemysł i doprowadzić do zeroemisyjności fabryk - podkreśla Adam Jędrzejczak.
I jako przykład podaje pierwszą zeroemisyjną fabrykę firmy Danfoss, która stanęła w Grodzisku Mazowieckim, nieopodal Warszawy.
- Fabryka, która ma 13 tys. mkw., 45 linii produkcyjnych, jest "net zero emisyjna". To fenomen, ale te technologie są dostępne - mówi nasz rozmówca.
Swoją inwestycją duńska firma ukazuje, że przemysł się zmienia z myślą o klimacie - i właśnie te działania doceniła kapituła konkursu WNP Awards, którego laureatem w tym roku została firma Danfoss Poland.
Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się 8 lutego 2024 r. w Warszawie w ramach konferencji EEC Trends. Wydarzenie to - przypomnijmy - jest swoistym prologiem do XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (7-9 maja 2024 roku).
Na pytanie, czego potrzeba biznesowi, by stawiać czoła wyzwaniom tego roku, prezes Danfoss Poland wskazuje, że najważniejszym zadaniem dla rządzących i ustawodawców pozostaje znormalizowanie ważnych, proekologicznych działań i wzmocnienie ich czy ustanowienie ich w postaci regulacji.
- Zdecydowanie musimy odważniej stawiać na efektywność energetyczną. Mamy nie tylko w Polsce, ale ogólnie w Europie tendencję do skupiania się na sferze produkcji energii, pomijając aspekt jej zużycia. Dlatego powinniśmy systemowo określić, jak dużo trzeba włożyć siły, rozwiązań, regulacji, by rzeczywiście ograniczyć konsumpcję energii poprzez rozwiązania technologicznie - mówi Adam Jędrzejczak.
Przypomina zarazem, że technologie, takie jak systemy techniczne w budynkach czy wykorzystanie ciepła odpadowego, są dostępne. Ale ich wykorzystanie pozostaje wciąż niedoprecyzowane.
- Można sobie wyobrazić, że moglibyśmy zrównać regulacyjnie ciepło odpadowe, które może być z powrotem wtłaczane do sieci ciepłowniczych, z odnawialnymi źródłami energii. To mogłoby rzeczywiście być krokiem milowym, by jeszcze raz wykorzystywać już raz zużytą energię - tłumaczy prezes Danfoss Poland.
Jego zdaniem kwestia efektywności energetycznej powinna się znaleźć obecnie w centrum debaty, a nie być tylko przedmiotem eksperckich dyskusji w zamkniętym gronie. Taką okazję stwarza Europejski Kongres Gospodarczy - już w pierwszej dekadzie maja tego roku.
- Będziemy w maju w Katowicach. Dla firmy Danfoss Kongres to jeden z istotnych punktów w naszych planach na rok 2024; tak też było w poprzednich latach. W moim przekonaniu temat efektywności energetycznej powinien znaleźć się na centralnej arenie dyskusji. Mamy dostępne technologie, potrzebujemy odważnych decyzji polityków. A temu służy Kongres, żeby rozmawiać i taki dialog prowadzić - podsumowuje Adam Jędrzejczak.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie