EEC 2019

Ograniczanie wpływu gazów cieplarnianych na środowisko jest dziś jednym z ważnych celów biznesu

Wpływ działalności gospodarczej na klimat stał się jednym z najważniejszych kryteriów oceny inwestycji. Tego trendu nie można lekceważyć, ale wpisanie się w niego wymaga nakładów, konsekwencji, wiedzy i dialogu wszystkich zainteresowanych. XIV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) będzie okazją do takiej rozmowy.

  • Ograniczanie wpływu gospodarki na klimat jest szerokim globalnym megatrendem.
  • Temat ten zajmie poczesne miejsce podczas debat na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia.
  • Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

O sposobach ograniczania wpływu działalności gospodarczej na zmiany klimatu będą dyskutować w ramach EEC znawcy tematu, autorytety i praktycy:


Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, prezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE);
• Katarzyna Kłaczyńska-Lewis, liderka Praktyki Energetycznej i Ochrony Środowiska, EY Law;
• Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki, minister środowiska w latach 2011-2013;
• Marcin Kowalczyk, kierownik Zespołu Klimatycznego, Fundacja WWF Polska;
• Rafał Brzoska, prezes InPost;
Dorota Jankowska-Tomków, dyrektor ds. ESG w LPP;
• Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu ING Bank Śląski;
• Gustaw Szarek, partner, McKinsey & Company;
Agnieszka Skorupińska, partner, lider praktyki prawa ochrony środowiska w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej, kancelaria CMS;
• Stefan Dzienniak, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej;
• Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska;
Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021;
Magdalena Maj, kierownik zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego;
• Ryszard Pawlik, doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego;
• Jacek Siwiński, prezes zarządu VELUX;
• Mirosław Skowron, członek zarządu Ciech;
• Agnieszka Smoleńska, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Trend, który zmienia świat

Europa i świat weszły na drogę ku neutralności klimatycznej, choć poruszają się po niej różnymi prędkościami. Ton tym działaniom nadaje Unia Europejska, która strategię dekarbonizacji gospodarki realizuje za pomocą - niekiedy krytykowanych - narzędzi takich, jak system EU ETS czy regulacje pakietu Fit for 55.

Dylematy wynikające z niełatwego w praktyce godzenia wysokich standardów środowiskowych z międzynarodową konkurencyjnością europejskich firm pozostają wciąż osią sporów na styku świata polityki i gospodarki oraz przedmiotem troski menedżerów.

Ograniczanie wpływu gospodarki na klimat jest jednak szerokim globalnym megatrendem. Firmy mierzą poziom swoich emisji gazów cieplarnianych i podejmują działania, by je obniżyć. Przede wszystkim pod presją inwestorów, kooperantów i konsumentów wdrażają własne strategie dekarbonizacji, wyznaczają konkretne daty osiągnięcia neutralności wobec klimatu.

Zobacz także: Koreańczycy złożyli ofertę na polski atom. Chcą zbudować 6 reaktorów

Regulacje dotyczące raportowania niefinansowego i tzw. taksonomia europejska poddadzą presji regulacyjnej te - w tej chwili jeszcze dla większości firm dobrowolne - aktywności.

Polski biznes - przede wszystkim energochłonny przemysł - już mierzą się z tym wyzwaniem. Liderzy rynku wyznaczają nowe standardy, za nimi podążają mniejsze podmioty. Wszyscy uczą się nowych zasad działania, korzystają z najlepszych doświadczeń, poszukują rozwiązań skutecznych i ekonomicznie uzasadnionych.

Procesom tym aktywnie towarzyszy w portalu WNP.PL serwis Zielony Indeks w całości poświęcony ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w gospodarce. Serwis w sposób przejrzysty i przyjazny dla odbiorcy nie będącego specjalistą przekazuje wiedzę, informacje i opinie na temat skali i źródeł emisji CO2 oraz metod jej ograniczania. Swoje emisje raportuje w Zielonym Indeksie kilkadziesiąt firm - wśród nich największe podmioty polskiego przemysłu i energetyki.

W ramach dorocznego Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych wyróżniane są najskuteczniejsze metody, inwestycje i modernizacje ograniczające emisję. Rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu nastąpi w trakcie kwietniowego XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tekst ten powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022. Rejestrację na naszą konferencję, która odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia, znajdziecie tutaj.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie