EEC 2019

Dyskusja o surowcach krytycznych odbędzie się w czasie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, czyli 25 kwietnia.

Nikt nie podważa kluczowej roli surowców krytycznych, ale nie można bezkrytycznie ich traktować. O ich znaczeniu dla zielonej transformacji gospodarki będziemy rozmawiać w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Katowicach.

Są niezbędne w procesie transformacji energetycznej. Równocześnie skutki ich wykorzystania są dalekosiężne i niekoniecznie pozytywne. Surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich, sprawiają, że Europa może wpaść, a być może już wpadła, w pułapkę uzależnienia.

I ten proces prawdopodobnie będzie się pogłębiać ze względu na rosnące zapotrzebowanie związane m.in. z cyfryzacją.

O tych problemach, ale także o szansach, takich jak możliwości własnego wydobycia tych metali w demokratycznych krajach Zachodu czy ich recyklingu, będziemy rozmawiać 25 kwietnia, drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas panelu „Surowce krytyczne“ będącego elementem sesji "Zielona transformacja gospodarki". Początek o godz. 14.30. 

Do udziału w sesji został zaproszony m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001 i przewodniczący Rady EEC, który wielokrotnie podnosił kwestię znaczenia surowców krytycznych dla Unii Europejskiej.

W czasie debaty nie może zabraknąć ekspertów, takich jak Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa i Andrzej Głuszyński, pełniący funkcję zastępcy dyrektora ds. służby geologicznej w Państwowym Instytucie Geologicznym -Państwowym Instytucie Badawczym oraz Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa.

Wśród zaproszonych gości jest również Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej i równocześnie wiceprezes-senior Euracoal, a także Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Sesję dotycząca surowców krytycznych będzie moderował dziennikarz portalu WNP.PL Tomasz Nieć.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie