EEC 2019

Odnawialne źródła energii w Polsce się rozwijają, choć nie bez problemów i przeszkód. Tempo inwestycji w zieloną generację może zostać przyśpieszone. Europa musi uniezależnić się od paliw kopalnych. Przyszłość zielonej energetyki to jeden z ważniejszych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Transformacja już trwa, choć jej tempo (zbyt szybko, zbyt wolno?) to temat dyskusji i sporów. Nowe perspektywy rozwoju energetyki odnawialnej (OZE) w Europie i w Polsce będą tematem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), który rozpoczyna się 25 kwietnia 2022 r. w Katowicach.

W debatach ściśle związanych z problematyką energetyki odnawialnej wezmą udział:

Artur Fryczkowski, wiceprezes zarządu Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich
Dolf Gielen, dyrektor ds. innowacji i technologii, International Renewable Energy Agency
Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska
Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN Orlen
Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power, dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN Orlen
Piotr Markowski, prezes zarządu Corab
Rafał Miland, wiceprezes zarządu PERN
Piotr Nerwiński, partner Dentons
Adam Ogrodnik, wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego
Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
Michał Piekarski, partner Baker McKenzie
Michael Prutsch, członek zarządu Offshore Ørsted Polska, dyrektor ds. rozwoju w krajach bałtyckich
Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic
Robert Szczotka, dyrektor Biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce
Tomoho Umeda, prezes Hynfra
Joanna Wis-Bielewicz, dyrektor ds. rozwoju rynku Offshore Ørsted Polska
Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji, Grupa Lotos
Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energa Green Development, Grupa Orlen
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Zielona energia - nowe otwarcie

W 2010 roku, z 157,7 TWh wyprodukowanych w krajowych elektrowniach, aż 86,6 proc. pochodziło z węgla. OZE odpowiadało za zaledwie 6,9 proc. produkcji. W 2021 roku było już 16,9 proc. energii ze źródeł odnawialnych (30,4 TWh).

Największym wytwórcą OZE jest od wielu lat w Polsce energetyka wiatrowa, odpowiedzialna za produkcję ponad 15 TWh rocznie. Udział węgla w miksie energetycznym zmalał do 70,8 proc. w 2021 roku

Zdecydowany impuls dla inwestycji w odnawialne źródła energii stał się historyczną potrzebą chwili. Bez tego przyspieszenia nie można sobie wyobrazić zerwania z dostawami paliw z Rosji. W 2040 r. połowa produkcji energii elektrycznej w Polsce ma pochodzić z odnawialnych źródeł.

Jednym z warunków jest regulacyjne odblokowanie rozwoju generacji wiatrowej na lądzie. Polska ma niewykorzystany potencjał produkcji energii z wiatru na lądzie. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, lądowa energetyka wiatrowa w Polsce ma 7,1 GW mocy zainstalowanej, a jej możliwości są szacowane na około 30 GW. W 2021 wiatraki na lądzie miały 9,4-procentowy udział w produkcji energii elektrycznej, a jak twierdzą eksperci ING Banku Śląskiego, mogłoby być to nawet 4 razy więcej!

Jak rozwój generacji wiatrowej na morzu zmieni polską scenę OZE i cały sektor energii? Osobna sesja Kongresu zostanie poświęcona morskiej energetyce wiatrowej – jej docelowemu znaczeniu dla powodzenia transformacji polskiej energetyki i polskiej gospodarki.

W debacie „Dystrybucja energii – czas inwestycji” jedno z kluczowych pytań będzie dotyczyć potrzeb inwestycyjne w infrastrukturze przesyłowej i dystrybucyjnej. Związanych z przyłączaniem nowych źródeł odnawialnych. Od stanu sieci elektroenergetycznej zależy tempo rozwoju źródeł odnawialnych – szczególnie tych rozproszonych.

W debacie o rozwoju energetyki odnawialnej ważnym aspektem są możliwości magazynowania energii – kwestia kluczowa dla stabilności dostaw i bezpieczeństwa energetycznego wobec ograniczeń dyspozycyjności źródeł odnawialnych zależnych od zewnętrznych warunków pogodowych. Jak może wyglądać magazynowanie energii w skali lokalnej? Jak to robić efektywnie, tanio i w sposób zrównoważony? Z jakich technologii Możemy skorzystać? To tylko niektóre pytania tej debaty.

Technologie i gospodarka wodorowa w Europie i w Polsce w sposób bezpośredni zależą od rozwoju energetyki odnawialnej – produkcja wodoru to proces energochłonny, który ma ekologiczny sens przede wszystkim przy wykorzystaniu energii odnawialnej (tzw. zielony wodór).

Inwestycje w odnawialną generację energii pojawią się także w dyskusjach o zielonej transformacji energetyki, bezpieczeństwie energetycznym czy finansowaniu zielonych inwestycji. Warto prześledzić już teraz agendę EEC, by odkryć, w jak wielu aspektach i kontekstach przewijać się będzie przez Kongres problematyka OZE.

----

Tekst ten powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022. Więcej informacji o programie oraz bieżące informacje i relacje już od 25 kwietnia w portalu WNP.PL oraz na stronie wydarzenia.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie