EEC 2019

Elektromobilność nie powinna powinna być wyłączna strategią rozwoju motoryzacji

W Polsce w tym roku zostanie zarejestrowanych w wydziałach komunikacji około 1,5 miliona samochodów, z czego 500 tysięcy to będą nowe auta, a reszta, czyli 1 milion, używane. W tym zestawieniu warto odnotować, że 500-600 tysięcy ma ponad 10 lat i niemal 200 tysięcy przejechanych kilometrów na liczniku.

Rewolucja w europejskiej motoryzacji, w każdym z 27 państw Unii Europejskiej będzie się odbywać według odmiennych standardów. W krajach rozwiniętych takich jak Niemcy, Holandia czy Belgia sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym już przekracza 10 procent wszystkich pojazdów. Dla porównania w Polsce w tym roku na około 500 tysięcy nowych aut tak zwane elektryki będą stanowić zaledwie 1,6 procent, a hybrydy plug-in kolejne 2,4 procenta. Warto pamiętać, że większość tych pojazdów użytkowana jest jako flota firmowa lub oferowana w leasingu. 

Dla Polski, ale także innych, biedniejszych państw unijnych problemem jest dostępność do finansowania zakupów aut elektrycznych oraz gwałtownie rosnący import starych pojazdów używanych, które praktycznie nie spełniają norm ekologicznych, ale są tanie.

- Motoryzacja światowa, ale także europejska nie została dotknięta taką skalą zmian i nowych rozwiązań od prawie 50 lat, a może i jeszcze dłużej. Dodatkowo wszystko odbywa się radykalnie, szybko i przy okazji nikt nie wie, jakie trendy będą dominujące za 5 czy 10 lat. Technicznie i technologicznie światowi producenci są przygotowani do produkcji zero- i niskoemisyjnych pojazdów, otwarte natomiast pozostaje pytanie, jakie mogą być społeczne koszty wykluczenia transportowego. Rozwiązania przygotowane przez Komisję Europejską dotyczące korzystania z samochodów powinny jednak uwzględniać strategię dwóch równoległych światów - mobilność w dużych miastach i realizację niezbędnych nakładów na infrastrukturę  oraz rozwiązania pozwalające na swobodę przemieszczania się setek tysięcy ludzi własnym autem, które jeszcze długo będzie nie będzie ekologiczne- powiedział podczas panelu "Motoryzacja" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Dla rozwoju elektromobilności konieczne jest także przygotowanie szybkiej i kompleksowej strategii rozwoju infrastruktury technicznej. 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie