EEC 2019

Kolejne edycje będą rozwijały zagadnienia, które pojawiły się w 2018 roku w Katowicach - wskazywano podczas sesji zatytułowanej "5 lat po COP24", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

  • Katowice w grudniu 2018 roku były gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ - COP24.
  • To najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, podczas którego zapadają istotne decyzje.
  • Konferencja o zmianach klimatycznych, zorganizowana w sercu Śląska, była wówczas okazją do zaprezentowania starań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu i osiągnięć w tym zakresie.
  • O tym, co pozostało po COP24 w Katowicach, o osiągnięciach i ustaleniach katowickiego szczytu klimatycznego, które zostały zrealizowane lub które znalazły kontynuację i rozwinięcie, rozmawiali w trakcie debaty "5 lat po COP24", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, uczestnicy tamtych wydarzeń.

W grudniu 2018 roku Katowice były gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ - COP24. To najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej, podczas którego zapadają istotne decyzje. Konferencja o zmianach klimatycznych, zorganizowana w sercu Śląska, była wówczas okazją do zaprezentowania starań podejmowanych na rzecz ochrony klimatu i osiągnięć w tym zakresie.

Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017, fot. PTWP

Kolejne edycje będą rozwijały zagadnienia, które pojawiły się w Katowicach

- To był pierwszy raz, kiedy kwestie zmian klimatycznych zostały omówione w Europie Środkowej na taką skalę - wspominał COP24, który odbył się w grudniu 2018 roku w Katowicach, Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017.

- Był to dowód na to, że jesteśmy integralną częścią tej dyskusji. I było to też ważne dla roli Polski w regionie. Drugi aspekt jest taki, że wówczas dokonano próby ratunku umowy paryskiej. Wówczas COP24 był szansą, żeby stworzyć reakcję globalną na zachodzące zmiany klimatyczne. Chodziło też o poszerzenie wrażliwości na określone tematy - wskazywał Victor Grigorescu.

Z kolei Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, podkreślił znaczenie COP24.

Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, fot. PTWP

- To była bardzo ważna edycja COP-u. Każdy COP korzysta z sukcesów poprzednich edycji i spoglądamy na Polskę z wdzięcznością, myśląc o COP24 - zaznaczył Chris Barton. - Kolejne edycje będą rozwijały zagadnienia, które pojawiły się wówczas w Katowicach - dodał.

- Pamiętam tłumy młodych ludzi - wspominał COP24 w Katowicach Ovais Sarmad, zastępca sekretarza wykonawczego, United Nations Framework Convention on Climate Change. - Udało się wtedy osiągnąć bardzo wiele. Chodziło bowiem o to, żeby cały świat podzielił się swoimi obawami w zakresie zmian klimatu - dodał.

Ovais Sarmad, zastępca sekretarza wykonawczego, United Nations Framework Convention on Climate Change, fot. PTWP

Zobacz całą sesję "5 lat po COP24":

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, wskazał, że często nie doceniamy swojej roli w procesach globalnych. A COP24 w Katowicach miał akurat swój ogromny wkład.

Adam Guibourgé-Czetwertyński, fot. PTWP

- Uzgodniono deklarację, a kiedy skończyła się nasza prezydencja, to potem te deklaracje powstawały w trakcie kolejnych prezydencji - przypomniał Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W wyniku dyskusji podczas katowickiego Szczytu zawarto porozumienie, które zostało nazwane „Katowice Rulebook"

Phillip Cornell, dyrektor ds. energii i zrównoważonego rozwoju w Economist Impact, wspominał z kolei, że było wówczas wiele punktów spornych we wstępnych projektach i odbywały się liczne dyskusje, aby stworzyć wytyczne w zakresie zmniejszania emisji.

Phillip Cornell, dyrektor ds. energii i zrównoważonego rozwoju w Economist Impact, fot. PTWP

W wyniku dyskusji podczas katowickiego szczytu zawarto porozumienie, które zostało nazwane „Katowice Rulebook". W nim zostały określone procedury i mechanizmy konieczne do wdrożenia Porozumienia Paryskiego z 2015 roku.

Uczestnicy panelu 5 lat po COP24, fot. PTWP

W sesji 5 lat po COP24 uczestniczyli: Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Phillip Cornell, dyrektor ds. energii i zrównoważonego rozwoju w Economist Impact; Victor Grigorescu, minister energii Rumunii w latach 2015-2017; Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska; Ovais Sarmad, zastępca sekretarza wykonawczego, United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). Moderatorem sesji był Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie