Kiedy pytamy, dlaczego mniejsi odbiorcy chcą zielonej energii, to słyszymy, że ich klienci domagają się produktów wytworzonych przy użyciu zielonej energii - mówił w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ireneusz Sawicki, prezes spółki Polenergia Sprzedaż.
- Nie mogę nie zacząć od KPO (Krajowego Planu Odbudowy - red.), to olbrzymi worek pieniędzy. Trzeba wydać je mądrze i szybko - wskazywał Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaznaczając, że aż 47 proc. środków z KPO idzie na „rzeczy zielone”.
W trakcie debaty "Dekarbonizacja w praktyce" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach zwrócił również uwagę na program "Czyste Powietrze", który wspiera gospodarstwa domowe w transformacji energetycznej i stymuluje rynki chociażby termomodernizacji czy pomp ciepła.
- Klienci także u nas zaczynają patrzeć na ten zielony aspekt, szczególnie młodzi ludzie - mówił Krzysztof Bolesta. - Natomiast dekarbonizacja to nie tylko energetyka. Dekarbonizacja przemysłu będzie o wiele trudniejsza.
Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlenu wskazał, że dekarbonizację wymuszają obecnie zarówno regulacje, jak i dodatkowo presja ze strony rynku, która jest większa niż przed laty i jest istotnym elementem w stymulowaniu zmian.
- Natomiast fundamentalnym czynnikiem pozostają regulacje - zastrzegł Stanisław Barański.
- A filozofia transformacji w Unii Europejskiej jest bardziej zmuszająca niż "marchewkowa". Wcześniej sektor się zmieniał w związku z rozwojem technologii. Dzisiejsza transformacja przebiega głównie z powodu regulacji. Bez regulacji nie byłoby dekarbonizacji w Europie, albo byłaby o wiele mniejsza. To regulacje zmuszają nas do transformacji energetycznej i ograniczania emisyjności - ocenił.
Ireneusz Sawicki, prezes spółki Polenergia Sprzedaż, zwrócił uwagę na to, że obecnie po zieloną energię sięgają także mniejsi odbiorcy. - I kiedy pytamy, dlaczego chcą oni zielonej energii, to słyszymy, że ich odbiorcy domagają się produktów wytworzonych przy użyciu zielonej energii - podkreślił.
Z kolei Agata Kruszec, sprawująca stanowisko sustainability lead w McDonald’s Polska wskazała, że dekarbonizację należy postrzegać szeroko. To nie tylko kwestia kosztów i legislacji. Inspiracją jest bowiem również stabilność dostaw.
- Angażujemy się w partnerstwa z naszymi dostawcami, aby wspierać gospodarstwa rolne - zaznaczyła Agata Kruszec.
- W ramach systemu McDonald’s budujemy długofalowe partnerstwa. Są dostawcy, którzy rozwijają się z nami w Polsce od trzydziestu lat - skonkludowała.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie