EEC 2019

Debata „Digitalizacja i cyfryzacja” odbyła się 21 września w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Digitalizacja, sztuczna inteligencja, inteligentna automatyzacja procesów biznesowych, rozwój sieci 5G - to trendy nierozerwalnie związane dziś z rozwojem światowej gospodarki. Skutki cyfryzacji usług dotykają też w bezpośredni sposób obywateli. Ale nie zawsze jest to efekt dla nich pozytywny.

Jednym ze zjawisk, jakie ukazała pełna cyfryzacja usług, jest pogłębianie się, wraz z jej rozwojem, wykluczenia społecznego. Zwracał na nie uwagę podczas debaty „Digitalizacja i cyfryzacja”, która odbyła się 21 września w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Piotr Jaśkiewicz, counsel w kancelarii prawnej Baker McKenzie.

- Przeniesienie pewnych usług w całości do rzeczywistości wirtualnej z jednej strony jest chwalone, ponieważ likwiduje nadmierną liczbę dokumentów. Ale usługi w stu procentach elektroniczne pogłębiają tzw. wykluczenie cyfrowe. W Polsce mamy ponad 4,5 mln osób, które nigdy nie korzystały z internetu. Dotyczy to często seniorów o niskich kompetencjach cyfrowych i wielu osób z niepełnosprawnością, ale także dzieci, które nie mają odpowiednich możliwości technicznych w domu. Powoduje to, że osoby takie w praktyce nie mogą być chociażby członkami zarządu, ponieważ nigdy nie podpiszą sprawozdania finansowego, które może być podpisane tylko elektroniczne – podkreśla Piotr Jaśkiewicz.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Digitalizacja i cyfryzacja”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie