EEC 2019

Konferencja EEC Trends odbędzie się 8 lutego w Warszawie

Jednym z obszarów, w którym przed nowym rządem stoi wiele wyzwań, jest energetyka. O tym, co rząd w energetyce najpilniej zrobić powinien, będziemy rozmawiali podczas panelu "Energia, transformacja, bezpieczeństwo" w trakcie konferencji EEC Trends 8 lutego w Warszawie.

Koalicja rządowa w podstawowych hasłach jest zgodna co do zmian, jakie powinny zajść w sektorze elektroenergetycznym. To rozwój odnawialnych źródeł energii, wsparcie dla prosumentów, modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych, poprawa czystości powietrza. 

Kłopoty i kłody pod nogami pojawiają się jednak wtedy, kiedy dochodzi do przełożenia tych haseł na konkretne projekty ustaw i regulacji, co widzieliśmy na przykładzie projektu regulacji dot. odległości lądowych farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych. 

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu oraz Polityka energetyczna Polski

Rząd musi sobie usystematyzować planowane działania, wydaje się, że takiej próby określenia tego, co najważniejsze, już dokonano.

- Bezwzględnie pilnym zadaniem jest aktualizacja Krajowego planu na rzecz energii i klimatu oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Zapisy i wskaźniki w KPEiK są nieprecyzyjne. Plan powinien już zostać dawno temu przedstawiony, słyszymy ze strony KE ponaglenia. Nad jego przygotowaniem będzie pracowała minister Paulina Hennig-Kloska, minister Urszula Zielińska oraz ja, a w proces będą zaangażowani eksperci z różnych dziedzin. Innym ważnym zadaniem będzie wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy na poprawę jakości powietrza. Zadań jest więc sporo - mówił w rozmowie z WNP.PL Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Są też i inne plany, jak przywrócenie stabilizacji w polityce i skończenie z działaniem ad hoc.

Transformacja energetyczna musi mocno przyśpieszyć

- Musimy stworzyć spójną politykę energetyczną państwa i skoordynować prace departamentów tak, żeby jej cele realizować. Tak w ostatnim czasie nie było, nie było odpowiedniego nacisku na rozwój OZE, wykonano kroki w stronę budowy elektrowni jądrowych - i dobrze, ale potrzebne są następne działania. Transformacja energetyczna musi mocno przyśpieszyć, rząd PiS do końca próbował w tej materii oszukiwać Polaków - przekonywał Miłosz Motyka. 

O najważniejszych zadaniach dla rządu i tym, co powinien zrobić w pierwszej kolejności, będziemy rozmawiać podczas panelu "Energia, transformacja, bezpieczeństwo", który odbędzie się podczas konferencji EEC Trends 8 lutego w Warszawie

W dyskusji udział wezmą Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy, Bartosz Krysta, członek zarządu i dyrektor handlowy Veolia Energy Contracting Poland, Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska, Joanna Pandera, prezeska Forum Energii oraz Michał Wypychewicz, prezes i dyrektor generalny ZPUE. 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie