Jednym z obszarów, w którym przed nowym rządem stoi wiele wyzwań, jest energetyka. O tym, co rząd w energetyce najpilniej zrobić powinien, będziemy rozmawiali podczas panelu "Energia, transformacja, bezpieczeństwo" w trakcie konferencji EEC Trends 8 lutego w Warszawie.
Koalicja rządowa w podstawowych hasłach jest zgodna co do zmian, jakie powinny zajść w sektorze elektroenergetycznym. To rozwój odnawialnych źródeł energii, wsparcie dla prosumentów, modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznych, poprawa czystości powietrza.
Kłopoty i kłody pod nogami pojawiają się jednak wtedy, kiedy dochodzi do przełożenia tych haseł na konkretne projekty ustaw i regulacji, co widzieliśmy na przykładzie projektu regulacji dot. odległości lądowych farm wiatrowych od najbliższych zabudowań mieszkalnych.
Rząd musi sobie usystematyzować planowane działania, wydaje się, że takiej próby określenia tego, co najważniejsze, już dokonano.
- Bezwzględnie pilnym zadaniem jest aktualizacja Krajowego planu na rzecz energii i klimatu oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 r. Zapisy i wskaźniki w KPEiK są nieprecyzyjne. Plan powinien już zostać dawno temu przedstawiony, słyszymy ze strony KE ponaglenia. Nad jego przygotowaniem będzie pracowała minister Paulina Hennig-Kloska, minister Urszula Zielińska oraz ja, a w proces będą zaangażowani eksperci z różnych dziedzin. Innym ważnym zadaniem będzie wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy na poprawę jakości powietrza. Zadań jest więc sporo - mówił w rozmowie z WNP.PL Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.
Są też i inne plany, jak przywrócenie stabilizacji w polityce i skończenie z działaniem ad hoc.
- Musimy stworzyć spójną politykę energetyczną państwa i skoordynować prace departamentów tak, żeby jej cele realizować. Tak w ostatnim czasie nie było, nie było odpowiedniego nacisku na rozwój OZE, wykonano kroki w stronę budowy elektrowni jądrowych - i dobrze, ale potrzebne są następne działania. Transformacja energetyczna musi mocno przyśpieszyć, rząd PiS do końca próbował w tej materii oszukiwać Polaków - przekonywał Miłosz Motyka.
O najważniejszych zadaniach dla rządu i tym, co powinien zrobić w pierwszej kolejności, będziemy rozmawiać podczas panelu "Energia, transformacja, bezpieczeństwo", który odbędzie się podczas konferencji EEC Trends 8 lutego w Warszawie.
W dyskusji udział wezmą Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy, Bartosz Krysta, członek zarządu i dyrektor handlowy Veolia Energy Contracting Poland, Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska, Joanna Pandera, prezeska Forum Energii oraz Michał Wypychewicz, prezes i dyrektor generalny ZPUE.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie