Ireneusz Borowski, Country Manager Poland w Dassault Systèmes, członek EEC Members, w rozmowie z WNP.PL wskazał kluczowe dla branży produkcyjnej zagadnienia, z których realizacją nie powinna zwlekać administracja rządowa.
Według pana, jakie trendy zdominują krajobraz produkcyjny w 2024 roku?
Ireneusz Borowski, Country Manager Poland w Dassault Systèmes: Zmiany technologiczne związane z upowszechnieniem sztucznej inteligencji (AI) czy cloud computing, napięta sytuacja gospodarcza i regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem sprawiają, że 2024 rok będzie czasem pełnym wyzwań dla branży produkcyjnej. Dla wielu firm otworzy jednak nowe możliwości rozwoju.
Firma analityczna Gartner przewiduje, że na świecie do 2025 roku wydatki przedsiębiorstw na cloud computing przewyższą wydatki na tradycyjne IT. Widać, że firmy różnej wielkości coraz częściej zdają sobie sprawę z korzyści płynących z przetwarzania w chmurze, takich jak niższe koszty, wyższe bezpieczeństwo czy bardziej efektywna współpraca. Większość branż ma również specyficzne potrzeby, na które doskonale odpowiada chmura obliczeniowa. Na przykład w branży produkcyjnej oprogramowanie Industrial Internet of Things gromadzi ogromne ilości danych z maszyn, które mogą zapewnić ważny wgląd w procesy w firmie. Dane te mogą być gromadzone, przechowywane, przetwarzane i analizowane w chmurze w celu dostarczania informacji na temat stanu maszyn, zarządzania zapasami czy efektywności. Umożliwia to producentom przekształcenie ich hal produkcyjnych w "inteligentne fabryki".
A w tym kontekście – jakie ma pan rekomendację dla rządzących?
W Polsce potrzebujemy boostera, który sprawiłby, że firmy będą szybciej wchodzić na ścieżkę cyfrowej transformacji, korzystać z szybkiego dostępu do danych i z możliwości przetwarzania w chmurze. Potrzebne są zachęty dla przedsiębiorców, na przykład w postaci ulg inwestycyjnych, ale także regulacje prawne, które będą wspierały inwestowanie w nowoczesne technologie.
Jest pan członkiem EEC Members – kolegialnego ciała, które ma duży wpływ na to, jaki przebieg będzie miał tegoroczny Europejski Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jakie miejsce w przewidzianych na maj debatach powinny zająć wspomniane przez pana zagadnienia?
Europejski Kongres Gospodarczy to dla branży produkcyjnej jedno z ważniejszych wydarzeń, oferujące możliwość wymiany doświadczeń i spojrzenia na aktualne wyzwania z różnych perspektyw. Chciałbym, aby podczas kolejnej edycji Kongresu przedstawiono przykłady wdrożeń, na których polscy przedsiębiorcy mogą się wzorować, by budować odporność biznesową, ale także by oferować bardziej zrównoważone i innowacyjne produkty, w coraz krótszym czasie.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie