EEC 2019

Olbrzymi chiński rynek (na zdjęciu Pekin) wciąż jest obiektem westchnień eksporterów i inwestorów z całego świata. Moze dyskusja na EKG pomoże uchylić nań furtkę

Od chwili wejście do Unii Europejskiej polska gospodarka eksportem stoi - przede wszystkim właśnie do krajów UE. Dobry biznes można jednak robić także na odleglejszych rynkach – południowoamerykańskich, azjatyckich, afrykańskich. O tym, gdzie warto biznesowo zaistnieć i z jakimi ryzykami należy się liczyć będziemy rozmawiali na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Ekspansja zagraniczna polskich firm jest stałym tematem kolejnych edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Nieprzypadkowo. Polskie firmy coraz śmielej wychodzą za granicę. Eksport rośnie z roku na rok, częściej słychać również o zagranicznych inwestycjach polskiego biznesu. Większość tej aktywności koncentruje się w Europie – ryzyko zagranicznych inwestycji zmniejsza w tym przypadku spójny unijny system prawny i brak różnic kulturowych.

Wyjście na odleglejsze rynki wiąże się oczywiście ze znacznie większym ryzykiem, ale to nie znaczy, że nie należy – po dokładnych biznesowych analizach, rzecz jasna - takiego ryzyka podejmować. I to się dzieje. Coraz ważniejszym partnerem gospodarczym dla polskich firm są kraje Ameryki Południowej, niektóre konkurują z zachodnioeuropejskimi i chińskimi przedsiębiorstwami w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Taka odleglejsza ekspansja wymaga jednak znacznie większej wiedzy – ze względu na bardzo odmienne niekiedy systemy prawne, a także różnice kulturowe. Europejski Kongres Gospodarczy będzie znakomitą okazją do spotkania z ekspertami i praktykami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Jedną z takich okazji będzie sesja „Globalna współpraca gospodarcza – odległe rynki z potencjałem”, która odbędzie się 20 września w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. O tym, jak zaistnieć biznesowo poza UE dyskutować będą Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI ds. inwestycyjnych, Piotr Mietkowski, dyrektor zarządzający Bankowości Inwestycyjnej na Europę Środkową i Wschodnią, WNP, Grecję i Turcję w grupie BNP Paribas, członek rady nadzorczej Banku BNP Paribas i Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical, a moderować będzie Patrycja Pędrakowska, prezes Instytutu Boyma. Gośćmi sesji będą również John Godson, były poseł na Sejm RP oraz Miyajima Akio, ambasador Japonii w Polsce.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie