EEC 2019

Napływ do administracji publicznej osób z doświadczeniem w biznesie jest bardzo potrzebny. Urzędnikom brakuje wiedzy o tym, co jest ważne dla sprawnego funkcjonowania gospodarki.

Jedną z funkcji sektora publicznego jest zapewnienie prawidłowego działania sektora prywatnego w taki sposób, aby zapewnić jego rozwój. Brak wystarczającego zrozumienia sektora prywatnego przez sektor publiczny sprawia, że ten ostatni - zamiast pomagać w rozwoju - będzie nadal kreował niepotrzebne bariery - zaznacza podkreśla adwokatka Magdalena Kasiarz  w EY Law.

  • Jedną z funkcji sektora publicznego jest zapewnienie prawidłowego działania sektora prywatnego.
  • Biznes musi mieć możliwość prowadzenia dyskusji i konsultacji z administracją publiczną.
  • Napływ do administracji publicznej osób posiadających doświadczenie w sektorze prywatnym, znających realia prowadzenia biznesu, jest bardzo potrzebny  - podkreśla Magdalena Kasiarz, adwokatka, partnerka i liderka Zespołu Restrukturyzacji oraz osoba współzarządzająca Zespołem Transakcyjnym i Prawa Korporacyjnego w EY Law.
  • EY jest partnerem XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Tworzenie nowych regulacji to proces pełen paradoksów. Jednym z jego efektów powinno być usprawnienie działalności i funkcjonowania gospodarki. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że finalnym rezultatem jest wyłącznie nałożenie na przedsiębiorców  kolejnych wymogów. To globalne zjawisko, obejmujące również Polskę. Wynika ono m.in. z niebrania przez ustawodawców pod uwagę wszystkich czynników dotyczących wpływu podejmowanych decyzji na działalność przedsiębiorstw.

Sądy rejestrowe często działają wbrew powszechnej praktyce biznesowej

Przykładem może być jedna z ostatnich, prowadzonych przez EY Law, spraw. Sąd rejestrowy oddalił w niej wniosek o wpis zmiany wspólnika zgodnie z oświadczeniem stron, gdyż miał wątpliwości, czy zostały spełnione wszystkie warunki przeniesienia własności udziałów z umowy przedwstępnej.

Warto zaznaczyć, że przesyłanie do sądu rejestrowego kilkusetstronicowych umów przedwstępnych sprzedaży udziałów jest sprzeczne z powszechną praktyką. Sąd nie ma bowiem realnych możliwości sprawdzenia spełnienia warunków sprzedaży inaczej niż przez oświadczenie stron.

Adwokatka w EY Law Magdalena Kasiarz Fot. mat.pras. EY

Przeciągające się postępowanie w sprawie wpisu mogłoby się wydawać mało istotną kwestią, gdyby nie fakt, że sytuacja miała miejsce wobec spółki startującej w przetargach publicznych, gdzie wymagane jest przedstawienie aktualnego wypisu z rejestru. Jego brak ma realny negatywny wpływ na możliwość pozyskania przez spółkę kontraktów.

To jeden z wielu przykładów. Oprócz jednostkowych problemów z procesami aktualizacji danych w rejestrach istnieje bowiem szerokie spektrum przykładów nieścisłości na styku funkcjonowania państwa i gospodarki. Należą do nich:

• wydawanie przez organy państwowe wytycznych czy rekomendacji mających de facto moc ustawodawczą, nawet jeśli zmieniają wieloletnią praktykę rynkową bez jakiegokolwiek „vacatio legis”;

• tzw. gold plating, czyli powszechne w niektórych sektorach nadmiarowe regulacje, które tworzą bariery rozwoju danego rynku;

• brak systemowego wsparcia zagranicznej ekspansji polskich przedsiębiorców i skupienie się na pozyskiwaniu zagranicznych inwestycji.

Biznes musi mieć możliwość prowadzenia dyskusji oraz konsultacji z przedstawicielami administracji publicznej

Bez wątpienia sytuację może poprawić napływ do administracji publicznej osób posiadających doświadczenie w sektorze prywatnym, znających realia prowadzenia biznesu.

W ten sposób ocena skutków regulacji proponowanych zmian będzie częściej odnajdywała potwierdzenie w rzeczywistości. Warto też rozważyć rozszerzenie parametrów ocen pracy urzędników państwowych, na które aktualnie wciąż zbyt mocno oddziaływają wyłącznie aspekty związane z liczbą przeprowadzonych i zamkniętych postępowań. I ponad wszystko należy prowadzić dialog. Otwarty i transparentny.

Biznes musi jednak posiadać możliwość prowadzenia merytorycznych dyskusji oraz konsultacji z przedstawicielami administracji publicznej. Jego brak negatywnie oddziałuje przede wszystkim na uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają szansy na wdrożenie pewnych rozwiązań czy podjęcie działalności w obawie, że nie są one zgodne z niejasnymi często przepisami.

Trzeba edukować sektor publiczny z naciskiem na wiedzę praktyczną, a nie tylko naukę procedur

Sytuacja jest na tyle poważna, że nie wystarczy wyłącznie aktywowanie współpracy z samorządami i organizacjami przedsiębiorców na poziomie rządowym. Konieczne jest umożliwienie przeprowadzenia konsultacji także przez przedsiębiorców indywidualnych oraz wspieranie edukacji sektora publicznego z naciskiem na wiedzę praktyczną, a nie tylko naukę procedur.

Jedną z funkcji sektora publicznego jest zapewnienie prawidłowego działania sektora prywatnego w taki sposób, aby zapewnić jego rozwój. Brak wystarczającego zrozumienia sektora prywatnego przez sektor publiczny sprawia, że ten ostatni - zamiast pomagać w rozwoju - będzie nadal kreował niepotrzebne bariery.

Autorka: Magdalena Kasiarz, adwokatka, partnerka i liderka Zespołu Restrukturyzacji oraz osoba współzarządzająca Zespołem Transakcyjnym i Prawa Korporacyjnego w EY Law.

EY jest partnerem XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednym z prelegentów wydarzenia będzie Kazimierz Klonowski, partner zarządzający EY Consulting.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie