EEC 2019

Minister przemysłu Marzena Czarnecka, prezes PTWP Wojciech Kuśpik, Jerzy Buzek, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

"Transformacja dla przyszłości" - to główne hasło zbliżającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Tegoroczna, XVI już edycja imprezy zapowiada się wyjątkowo.

Dziś w Katowicach zorganizowano briefing prasowy zapowiadający Europejski Kongres Gospodarczy (EEC).

- Szesnasty już Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 7-9 maja w Katowicach. I wszystko wskazuje na to, że będzie to najciekawszy Kongres w historii - oznajmił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zwrócił przy tym uwagę na olbrzymie wyzwania w geopolityce oraz te związane z transformacją energetyczną. Tegoroczny Kongres wypada w czasie sześciu miesięcy funkcjonowania nowego rządu, na miesiąc przed eurowyborami. Mamy przy tym jubileusz 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

- Obserwujemy oczekiwanie na otwarty dialog - zaznaczył Wojciech Kuśpik. - Hasłem tegorocznego Kongresu jest "Transformacja dla przyszłości". Agenda Kongresu jest bardzo bogata - wskazał.

Tegoroczny EEC będzie Kongresem chwili przełomu

Podczas tegorocznej edycji będzie dużo miedzy innymi na temat transformacji regionów oraz transformacji energetycznej.

- Kongres to taka nasza perełka w województwie śląskim - zaznaczył Jerzy Buzek, były premier a obecnie przewodniczący rady programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Kongres wpisał się na stałe i bardzo mocno w geografię spotkań gospodarczych w naszym kraju. Tegoroczny Kongres to Kongres w chwili przełomu. Ten przełom czujemy. Zmieniają się władze Unii Europejskiej a potem za siedem miesięcy będziemy mieć naszą prezydencję w Radzie UE - wskazał Jerzy Buzek.

Kongres wpisał się na stałe i bardzo mocno w geografię spotkań gospodarczych w naszym kraju - powiedział Jerzy Buzek (fot. PTWP)

I podkreślił znaczenie 25-lecia Polski w NATO. Polska oficjalnie stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 roku.

- Na pewno kwestie bezpieczeństwa są bardzo istotne. A przemysł zbrojeniowy to ogromny fragment naszej gospodarki - zaznaczył Jerzy Buzek.

Zwrócił również uwagę na wielkie znaczenie rolnictwa. Spoglądając na Ukrainę widać, że dostawy żywności mogą być nawet ważniejsze niż dostawy energii.

Marzena Czarnecka, minister przemysłu wskazała, że przed nowym Ministerstwem Przemysłu, mającym swą siedzibę w Katowicach, stoją wielkie wyzwania.

- Ministerstwo jest nowe, powstało 1 marca 2024 roku - mówiła minister Czarnecka.

Transformacja energetyczna jest dla nas wielkim wyzwaniem, szczególnie tu na Śląsku - podkreśliła minister Marzena Czarnecka (fot. PTWP)

Oznajmiła, że jest to również platforma służąca kooperacji między regionem a władzą centralną.

- Transformacja energetyczna jest dla nas wielkim wyzwaniem, szczególnie tu na Śląsku - podkreśliła minister Czarnecka.

- Musimy odejść od węgla, ale to nie nastąpi z dnia na dzień. Musi być źródło zastępowalne, czyli tu mowa o atomie. Ten atom ma zastąpić węgiel. I to jest głównym elementem do dyskusji. Ma następować transformacja ciężkiego przemysłu w czysty ciężki przemysł - mówiła.

Kongres bardzo korzystnie wpłynął już na Katowice

Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice zaznaczył, że przemiana Katowic zaczęła się od pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Kiedyś wydarzenia Kongresu były rozproszone po całym mieście - przypomniał Marcin Krupa. - A teraz jest miejsce w postaci Międzynarodowego Centrum Kongresowego wraz z całą Strefą Kultury. Biznes przekonał się do tego miejsca i zauważył, że Katowice to nie tylko miasto węgla i stali. Cały czas są inwestycje w nowych dziedzinach - zaznaczył Marcin Krupa.

Wojciech Kuśpik i Marcin Krupa (fot. PTWP)

Jednocześnie wskazał na to, że nowy hub gamingowo-technologiczny powstanie w ramach Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekty będą mieścić się wokół szybów Pułaski i Poniatowski, należących do byłej kopalni Wieczorek. Hybrydowy projekt zakłada zagospodarowanie budynków należących do nieaktywnej kopalni, a także budowę nowego zaplecza.

Prezydent Katowic podkreślił, że e-sport, który będzie tu miał swoją siedzibę, jest dziedziną, która w sobie zawiera wiele różnych działalności gospodarczych, od produkcji sprzętu komputerowego, aż po kwestie usługowe, jak studia nagrań, czy miejsca, gdzie rozgrywane są turnieje gier komputerowych, które są transmitowane na cały świat.

- W Katowicach drzemie wielki potencjał - podkreślił Marcin Krupa. - A im więcej takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy, tym większe zainteresowanie miastem. Także ze strony biznesu. Musimy pokazać, że stać nas na jeszcze więcej, bo rozwój nie jest procesem skończonym. Dzięki takim wydarzeniom, jak Europejski Kongres Gospodarczy, stajemy się bardziej rozpoznawalni. Ten Kongres zawsze był apartyjny. Tu każdy ma swoje miejsce, każdy może dyskutować. To stawia Kongres najwyżej w hierarchii tego typu wydarzeń w naszym kraju.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwrócił uwagę na to, że podczas EEC ludzie wymieniają się doświadczeniami i poglądami.

- Ten Kongres się rozrasta, a jego ranga rośnie - mówił Karolczak. - Zapala się zielone światło, żeby w Polsce mogło powstawać więcej metropolii. Liczę, że obecny rząd dostrzeże szanse stojące przed metropoliami.

Łukasz Czopik, wicemarszałek województwa śląskiego podkreślił, że aby transformacja była skuteczna, to musi zajść w głowach i sercach ludzi.

- Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego rodzą się idee, które są potem przekuwane na realne pomysły - zaznaczył Łukasz Czopik. Wskazał, że wzajemna współpraca może skutkować szybszym i bardziej dynamicznym rozwojem regionu śląskiego.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie