EEC 2019

A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Małgorzata Długowska-Błach

Małgorzata Długowska-Błach

Firma: Teatr Śląski

Stanowisko: pełnomocnik dyrektora ds. produkcji i promocji

            Małgorzata Długowska-Błach od 2005 roku pełni funkcję pełnomocnika dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Wcześniej przez kilka lat związana z Teatrem Dramatycznym w Elblągu, gdzie była zastępcą dyrektora.

Małgorzata Długowska-Błach jest doświadczonym producentem teatralnym, który ma na swoim koncie tak wielkie produkcje jak „Morfina” i „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” w reżyserii Eweliny Marciniak (realizacja w industrialnej przestrzeni Szybu Wilson), „Pod presją” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego czy „12 krzeseł” i „Ożenek” w reż. Nikołaja Kolady. W Teatrze Śląskim pracowała m.in. z Piotrem Ratajczakiem, Piotrem Cieplakiem, Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Głombem, Robertem Talarczykiem i Adamem Ziajskim. Spektakle, które produkowała, zdobywały główne nagrody na najważniejszych ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

            Podczas pracy w Teatrze Śląskim Małgorzata Długowska-Błach dała się poznać jako znakomity organizator, kreatywny inicjator i sumienny koordynator działań związanych z premierami odbywającymi się na scenach Teatru Śląskiego, z wydarzeniami okolicznościowymi (np. otwarcie Sceny w Malarni z udziałem Sławomira Mrożka) i jubileuszowymi (np. wielokrotna organizacja Urodzin Teatru). Była pomysłodawczynią i realizatorką unikatowego w skali województwa projektu Porada Studencka, skupiającego wokół teatru studentów szkół wyższych.

            W związku z cyklem Jubileuszowe Powroty podjęła owocną współpracę z Telewizją Polską. Dzięki jej działaniom na ogólnopolskiej antenie TVP wyemitowane zostały programy dotyczące Gustawa Holoubka, Józefa Szajny, Krzysztofa Kolbergera i Józefa Pary oraz och nierozerwalnych związków z Teatrem Śląskim.

            Dzięki doświadczeniu uzyskanemu przy „Jubileuszowych powrotach” napisany i skoordynowany przez nią projekt ze środków unijnych „Teatr Śląski w Twoim domu” odniósł wielki sukces: zarejestrowano i wyemitowano na antenie TVP1, TVP Kultura i TVP Katowice aż 10 spektakli będących w repertuarze najważniejszego teatru województwa śląskiego. Ostatnia z rejestracji, „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza, w 2014 r. otrzymała 4 nagrody i jedno wyróżnienie na prestiżowym XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry, w tym za realizację telewizyjną.

            Małgorzata Długowska-Błach w Teatrze Śląskim prowadziła długofalowe i nieprzerwane działania związane z szeroko pojętym wizerunkiem instytucji: koordynowała treść i wygląd wszystkich materiałów związanych z Teatrem, od drobnych druków, po reklamy wielkoformatowe, koordynowała także pracę grafików. Planowała strategie kampanii promocyjnych i wizerunkowych, dbała o ich spójność, estetykę i lokalizację.

            Niezwykle ważną gałąź jej działalności stanowi pozyskiwanie i utrzymywanie partnerów i sponsorów teatru, którzy przekazują na rzecz naszej sceny zarówno środki finansowe, jak i dary rzeczowe, potrzebne m.in. przy produkcji przedstawień lub do codziennego funkcjonowania teatru.

            Małgorzata Długowska-Błach stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Ukończyła filologię polską na Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, uczyła się także w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, ukończyła podyplomowe studia reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w PWST w Krakowie i roczny kurs menadżera kultury w Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Była pomysłodawczynią i realizatorką unikatowego projektu Porada Studencka, skupiającego wokół teatru studentów wyższych uczelni województwa śląskiego. Porada Studencka działała w latach 2005- 2012. Zapał i umiejętność pracy z młodzieżą pani Małgorzaty przyczyniły się do skupienia wokół teatru grupy wsparcia działającej na zasadzie wolontariatu, promującej wszelkie działania artystyczne Teatru Śląskiego. Porada Studencka była wieloletnim projektem prowadzonym przez Małgorzatę Długowską-Błach, w ramach którego cyklicznie – raz w tygodniu – odbywały się spotkania w ramach trzech grup: teatralnej, literackiej i fotograficznej. W spotkaniach brali udział studenci, który realizowali zadania pod okiem wysokiej klasy fachowców, m.in. wybitnego fotografa Wojciecha Plewińskiego, a także montażystów, producentów i operatorów katowickiego oddziału Telewizji Polskiej oraz Ryszarda Klimczaka, redaktora naczelnego Dziennika Teatralnego. Działania Małgorzaty Długowskiej-Błach przynosiły wymierne korzyści: organizowała wraz z młodzieżą happeningi związane z premierami, przygotowywała młodzież do egzaminów do szkół o profilu artystycznym, w ramach zajęć przygotowano spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda”, który został zaprezentowany m.in. na deskach PWST we Wrocławiu, powstawały trailery teatralne, a także aktualny filmowy informator teatralny emitowany przed spektaklami Teatru Śląskiego i dostępny w internecie (także emisje w TVP) oraz drukowany informator, dotyczący bieżących wydarzeń oraz zapowiedzi spektakli. Małgorzata Długowska-Błach zajmowała się Poradą Studencką nieodpłatnie, w charakterze wolontariusza, po godzinach pracy. Poświęcała swój czas tym, dla których niezwykle istotne stało się zgłębianie wiedzy teatralnej, literackiej oraz fotograficznej. Część wychowanków Porady Studenckiej związało swoje życie ze sceną i z pracą wokół niej: zawodowo tworzą filmy promocyjne, stali się dziennikarzami lub z sukcesami ukończyli szkoły wyższe o profilu artystycznym.

 

Bierze udział w sesjach:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie