Nasze bazy są coraz lepiej zabezpieczone, mamy wysoki stopień cyberbezpieczeństwa. Wdrażamy elementy sztucznej inteligencji - mówi w rozmowie z WNP.PL Mirosław Skowron, prezes PERN.
Strategicznie ważne firmy wymagają strategicznego podejścia.
- To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest niepokojące, musimy więc być przygotowani. Nasze urządzenia i bazy są coraz lepiej zabezpieczone, mamy wysoki stopień cyberbezpieczeństwa. Z drugiej strony wdrażamy elementy sztucznej inteligencji, która ma nam pomóc zwiększyć bezpieczeństwo, byśmy nie przeoczyli czegoś, co może spowodować, że nasza infrastruktura krytyczna będzie zagrożona - mówi Mirosław Skowron, prezes PERN.
Pełną rozmowę z Mirosławem Skowronem, prezesem PERN, można zobaczyć tu:
PERN zajmuje się logistyką naftową i paliwową w Polsce, transportuje i magazynuje paliwa. Tylko na bieżące inwestycje w utrzymanie oraz rozwój baz paliw i rurociągów wydaje od 300 do 400 mln zł rocznie. Ważną pozycję stanowią nakłady na bezpieczeństwo.
- Rozpoczęcie wojny w Ukrainie oznaczało zupełną zmianę architektury dostaw do Polski. Wcześniej ropa była przesyłana z kierunku wschodniego, dziś 100 proc. ropy do naszych rafinerii trafia z Morza Bałtyckiego naszą nitką północną - wyjaśnia prezes PERN.
- Musieliśmy zmienić sposób funkcjonowania oraz przyzwyczaić się do tego, że nasi klienci sprowadzają inne gatunki ropy. Dotąd była to ropa jednorodnego typu, w tej chwili mamy różne gatunki: z Ameryki i z krajów arabskich. To pokazało, jak szybko potrafimy się przetransformować. Mając bardzo dobrą kadrę i duże doświadczenie, szybko dokonaliśmy dywersyfikacji i spowodowaliśmy, że Polska w 100 proc. jest bezpieczna, jeżeli chodzi o zaopatrzenie w ropę do produkcji paliw - dodaje.
Prezes PERN był uczestnikiem spotkania EEC Members - społeczności, do której zostali zaproszeni liderzy polskiego biznesu, zaangażowani we współtworzenie największego wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej, czyli Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC.
Kolejna edycja EEC odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. Rejestracja już trwa.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie