Oprócz wysokich kosztów Grupa Azoty musi sprostać wciąż rosnącemu importowi zarówno nawozów ze wschodu jak i produktów chemicznych z Azji. To znacząco wpływa na pozycję rynkową chemicznej spółki - mówi WNP.PL prezes Grupy Azoty i członek EEC Members Adam Leszkiewicz.
EEC Members to projekt, który integruje środowisko uczestników i partnerów Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zapewniając im stałą możliwość rozwijania kontaktów biznesowych i udział w dialogu z rządem czy instytucjami otoczenia biznesu. Jednym z członków tego grona jest Adam Leszkiewicz - prezes Grupy Azoty.
Prezes wskazuje, że spółka wciąż znajduje się w trudnej sytuacji, ale zarząd mocno pracuje nad poprawą wyników operacyjnych.
- Skupiamy się na cięciu kosztów, szukamy nowych partnerów. To wszystko składa się na program naprawczy, który ma nas ponownie skierować na ścieżkę prowadzącą ku stabilności płynnościowej i operacyjnej - mówi WNP.PL Adam Leszkiewicz.
- Priorytetem jest obecnie odbudowa wewnętrzna spółki, musimy wydobyć odpowiednie rezerwy, by znacząco zmniejszyć koszty stałe. Poza tym niezwykle ważna jest odbudowa zaufania, zarówno u kontrahentów, partnerów oraz wierzycieli - dodaje Adam Leszkiewicz.
Przypomnijmy, że po trzech kwartałach 2024 roku Grupa Azoty zanotowała 974 mln zł straty netto. Dla porównania w całym 2023 roku chemiczny gigant zaraportował aż 3,3 miliarda złotych straty.
Grupa Azoty bacznie obserwuje rynek i do jego obecnych realiów stara się dostosować działania zarząd spółki.
Wciąż widzimy ciągły wzrost importu nawozów ze wschodu, które są produkowane w innych warunkach, w oparciu o inne ceny surowców. Te czynniki powodują, że konkurowanie z nimi jest wyjątkowo trudne. Mocno wierzymy jednak, że przy wsparciu rządu i otoczenia jesteśmy w stanie pozycję rynkową Grupy Azoty odbudować - wskazał Adam Leszkiewicz.
Grupa pracuje obecnie również nad planem dekarbonizacji oraz nad aktualizacją strategii.
- Chcemy, aby to była odpowiedź na wyzwania jak wzrost cen gazu, wzrost importu nawozów. To z czym musimy sobie również poradzić, to istotny import tanich produktów z Azji, zwłaszcza z obszarów chemii i tworzyw - podsumował prezes Leszkiewicz.
Grupa Azoty to największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern chemiczny. Grupa jest wyceniana na GPW na 1,8 mld zł. Największy pakiet 33 procent akcji posiada Skarb Państwa.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie