Coraz więcej firm stawia na zielone strategie. Zielony biznes to już nie tylko modne hasło - wskazywano podczas debaty "Zielony biznes, zielone strategie", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Adam Hirny, dyrektor Departamentu Wsparcia Transformacji Energetycznej Banku BNP Paribas, wskazał, że BNP Paribas wycofał się z finansowania sektora węglowego.
Przypomniał również, że BNP Paribas finansuje także edukację i medycynę, zatem mówienie o zrównoważonym biznesie jest w jego przypadku bardziej adekwatne od terminu zielony biznes, który ludzie kojarzą przede wszystkim z ekologią.
Adam Hirny zaznaczył, że bankowość i finanse odgrywają wielką rolę we wspieraniu transformacji oraz promowaniu zrównoważonych projektów poprzez preferencyjne linie kredytowe i dotacje z funduszy unijnych. Zwrócił również uwagę na to, że nowe regulacje finansowe Unii Europejskiej promują zrównoważone inwestycje, stwarzając tym samym szanse dla sektora bankowego. Wskazał przy tym, że w najbliższej przyszłości firmy bez strategii w zakresie zrównoważonego rozwoju nie będą miały łatwego dostępu do środków na wsparcie finansowania działalności.
W trakcie sesji podkreślano również, że istotne będzie łączenie środków publicznych i prywatnych, bowiem transformacja energetyczna będzie wiele kosztowała i sektor bankowy w pojedynkę nie poradziłby sobie ze sfinansowaniem tak dużego przedsięwzięcia.
Istotnym wątkiem dyskusji była także rola opakowań w zrównoważonym rozwoju. Katarzyna Kala-Kowalska, prezes zarządu DS Smith Polska, wskazywała, że chociaż sektor opakowań bywa postrzegany jako problematyczny, to jednak odpowiednio zarządzany może znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Inicjatywy recyklingowe, w ramach których materiały używane do produkcji opakowań pochodzą z odzysku, są kluczowe dla zmniejszenia śladu środowiskowego.
- 80 proc. opakowań tekturowych w Polsce podlega recyklingowi i zdziwiłam się, że w UE opakowania spala się w kogeneracji - zaznaczyła Katarzyna Kala-Kowalska. - U nas podąża się za klientem. Liczy się nasze zużycie energii i jaka jest ta energia - czy z fotowoltaiki, czy z kotłów na biomasę. Staramy się dobrać idealne opakowanie do produktu oraz rodzaju transportu - wskazywała Katarzyna Kala-Kowalska.
Przypomniała również, że w czasie pandemii koronawirusa mocno rozwinęła się sprzedaż e-commerce. Firmy wysyłały wtedy produkty w tym, co miały pod ręką, a tymczasem zmniejszenie opakowania o 1 milimetr ma znaczenie.
Marika Knorr, head of sustainability and communication w firmie CCL Label, zwróciła uwagę na rolę etykiet w recyklingu. Nawet niewielka etykieta może bowiem decydować o możliwości recyklingu całego opakowania.
- Ludzie chcą ładnych opakowań, a ich recykling jest istotny - wskazywała. - Dla konsumentów również kwestie recyklingu opakowań są ważne - zaznaczyła.
Podkreśliła także, iż zielony biznes oraz sukces są ze sobą ściśle połączone i idą w parze. Obecnie bowiem niektóre firmy wręcz wymagają od kontrahentów, żeby również prowadzili oni zrównoważone działania. Zgodził się z tym Sławomir Płonka, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
- Warto poszukiwać innowacji i biznesów, które są bardziej zrównoważone - mówił Sławomir Płonka. - Założyliśmy kilka lat temu fundusz i wspieramy start-upy, które realizują innowacyjne rozwiązania - wskazywał, zaznaczając, że zielony biznes stał się już koniecznością dla przedsiębiorstw, żeby mogły efektywnie działać na rynku. Wymagają tego zarówno partnerzy, klienci, jak i sami pracownicy, chcący pracować w firmach odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo.
Sławomir Płonka wspomniał także o znaczeniu redukcji wagi opakowań, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów, a także na redukcję emisji dwutlenku węgla w transporcie. Wskazał, że możliwość dostarczania produktów w oryginalnym opakowaniu producenta, bez dodatkowych warstw, może przynieść znaczące korzyści ekologiczne i operacyjne, zmniejszając jednocześnie zapotrzebowanie na materiały do pakowania.
- Jesteśmy często nadgorliwi, producent zrobił dobre opakowanie, a my to jeszcze dodatkowo pakujemy - mówił Sławomir Płonka. - A 11 proc. produktów może dojechać tylko w opakowaniu od producenta. Ważne jest też to, jak długą drogę przejedzie dany produkt. Jest kwestia transportu przy użyciu samochodów elektrycznych, testujemy ciężarówki oraz vany. Możemy też testować skutery - wyliczał.
Ważnym elementem zrównoważonego rozwoju wdrażanego przez firmy jest gospodarka obiegu zamkniętego. Katarzyna Barańska, partnerka i liderka Zespołu Dekarbonizacja w kancelarii Osborne Clarke, wskazała, że zielony biznes wykorzystujący taki model ma szansę powodzenia jedynie wtedy, kiedy rzeczywiście się opłaca. Przy licznych regulacjach wprowadzanych przez Unię Europejską staje się to niestety sporym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw.
Także Przemysław Pokorski, dyrektor rynku Polska i Kraje Bałtyckie w firmie Velux Polska, zwrócił uwagę na to, że wprowadzenie zielonego biznesu jest konieczne. Jednak przy obecnych przepisach unijnych firmy mogą mieć coraz to większy problem z konkurencyjnością wobec podmiotów wywodzących się spoza UE. Stąd też legislacja jest potrzebna, jednak kluczowe jest zachowanie w niej odpowiedniego balansu oraz uwzględnienie czasu potrzebnego na transformację.
Jak wskazywał Przemysław Pokorski, kwestie środowiskowe przedsiębiorstw, a głównie te związane ze śladem węglowym i emisyjnością, będą raportowane w ramach trzech zakresów. Pierwszy to emisje związane ze spalaniem paliw kopalnych bezpośrednio w zakładach danego przedsiębiorstwa, choćby w wyniku ogrzewania pomieszczeń kotłami gazowymi czy też na przykład związane z użytkowaniem samochodów służbowych. W drugim zakresie to emisje związane z kupowaną przez przedsiębiorstwo energią elektryczną czy ciepłem, natomiast w trzecim - z całym łańcuchem wartości danego przedsiębiorstwa. I ten trzeci zakres jest najtrudniejszym elementem w drodze do neutralności emisyjnej każdej z firm.
Jak zaznaczył Przemysław Pokorski, należy być wiarygodnym w swoim działaniu. Zapewnił, że w przypadku firmy Velux zrównoważony rozwój wynika z historii i prawdziwych wartości przedsiębiorstwa - tworzenia wysokiej jakości produktów społecznie użytecznych, dostarczających dobra natury, jak światło i świeże powietrze.
Przemysław Pokorski zwrócił uwagę na to, że zrównoważony rozwój biznesu to powinna być esencja firmy, a nie jedynie pewien dodatek. Nie wystarczy mówić, że jest się "zielonym", bowiem za tym muszą iść konkretne działania.
Pełniąc rolę lidera rynku stolarki, Velux przyjął na siebie niejako odpowiedzialność za edukację w zakresie zmian klimatycznych. Dążeniem firmy Velux jest budowanie przedsiębiorstwa tworzącego produkty wysokiej jakości o minimalnym wpływie na otoczenie.
- Mamy postawione jasne, mierzalne cele, chcemy zredukować praktycznie do zera naszą emisyjność - podkreślił Przemysław Pokorski.
Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska, wskazywała, że Europa ma tendencję do wprowadzania mocnych regulacji, zakazów i dodatkowych opłat, a to nie pomaga rozwojowi zielonego biznesu. Za przykład trafnego rozwiązania w tym zakresie podała ona Stany Zjednoczone, gdzie wprowadzono Inflation Reduction Act, znacznie ułatwiający prowadzenie opłacalnego zrównoważonego biznesu.
- Nie jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi, ale chcemy zrobić to w taki sposób, żeby z tego można było zrobić biznes. Tak, aby przemysł w Europie, szczególnie ten wysokoenergetyczny, nie zniknął - podkreśliła Katarzyna Byczkowska.
Katarzyna Piquette, wiceminister stosunków międzyrządowych Rządu Alberty w Kanadzie, wskazała, że na kanadyjskim rynku wprowadzane są liczne przepisy dotyczące zrównoważonego rozwoju, jednak z zachowaniem spójności i przewidywalności, która jest niezwykle istotna dla przedsiębiorców.
Jak zaznaczyła, rząd Kanady również aktywnie wspiera firmy i start-upy z tego obszaru poprzez różne programy i inkubatory, bowiem innowacje w nowych technologiach są bardzo istotne z perspektywy zielonej transformacji.
Moderatorką debaty "Zielony biznes, zielone strategie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym była Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partnerka EY Polska.
Zobacz pełną retransmisję debaty:
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie