A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Maroš Šefčovič

Maroš Šefčovič

Stanowisko: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej

Słowacki dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, od 1 listopada 2014 r. komisarz ds. unii energetycznej. W ramach tej ostatniej funkcji zarządza 14-osobowym zespołem projektowym.

W 2014 r. wybrany do członkostwa w Parlamencie Europejskim. W latach 2010-2014 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji. W latach 2009-2010 pełnił funkcję komisarza ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży. Od 2004 do 2009 r. był stałym przedstawicielem Republiki Słowackiej przy Unii Europejskiej. W latach 1992-2004 jako zawodowy dyplomata pracował w ambasadach w Zimbabwe i Kanadzie, był także ambasadorem w Izraelu.

Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bratysławie i Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Doktor nauk prawnych i doktor habilitowany prawa europejskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Studiował także na Uniwersytecie Stanforda w USA.

W 2014 roku nakładem londyńskiego wydawnictwa John Harper Publishing ukazała się jego książka zatytułowana „Driving the EU forward – straight talks with Maroš Šefčovič” opisująca pierwszą kadencję autora na stanowisku wiceprzewodniczącego KE.

Bierze udział w sesjach:

  • Energetyka w Europie - najważniejsze pytania

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Energetyka w Europie - najważniejsze pytania

    Energetyka w Europie – najważniejsze pytania

    Jak regulacje na szczeblu UE zaważą na rozwoju energetyki – Pakiet klimatyczny, Pakiet zimowy, system EU ETS. Droga do Unii Energetycznej – zrównoważona, bezpieczna i konkurencyjna energia w Europie. Krajowe strategie energetyczne – dokąd zmierzamy? Rewolucja technologiczna i jej skutki: magazynowanie energii, elektromobilność, energetyka rozproszona i prosumencka, nowe rozwiązania w energetyce odnawialnej. Aby moc była z nami – ile kosztuje bezpieczeństwo energetyczne? Energia dla przemysłu – pewna, dostępna i tania. Czy to możliwe?

  • Transformacja regionów górniczych i przemysłowych w UE

     
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie