A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Jos Delbeke

Jos Delbeke

Firma: Komisja Europejska

Stanowisko: dyrektor generalny ds. działań w dziedzinie klimatu

Jos Delbeke (ur. 1954 w Belgii) jest dyrektorem generalnym Dyrekcji ds. Działań w dziedzinie Klimatu Komisji Europejskiej od czasu utworzenia tej dyrekcji w 2010 r. Pracę w Komisji Europejskiej rozpoczął w 1986 r.

Czynnie uczestniczył w negocjacjach z 2009 r. dotyczących unijnego pakietu środków polityki w zakresie zmian klimatycznych i energetyki prowadzonych w Parlamencie Europejskim i w Radzie.  Był jednym z głównych uczestników procesu opracowywania prawodawstwa UE dotyczącego samochodów i paliw, systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), jakości powietrza, emisji z dużych instalacji przemysłowych oraz chemikaliów (REACH). Jos Delbeke odpowiada za kształtowanie międzynarodowej strategii UE dotyczącej zmian klimatu i przez wiele lat był głównym negocjatorem Komisji Europejskiej na konferencjach klimatycznych ONZ. 

Jest doktorem nauk ekonomicznych (1986 r. – Leuven, Belgia). W 1985 r. pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (Waszyngton, USA). Od 2013 r. prowadzi wykłady na temat europejskiej i międzynarodowej polityki ochrony środowiska na Uniwersytecie w Leuven. Jako ekonomista zawsze podkreślał, jak dużą rolę w polityce ochrony środowiska odgrywają instrumenty rynkowe oraz analiza kosztów i korzyści.

W 2015 r. wydana została książka „EU Climate Policy Explained” (Zrozumieć unijną politykę przeciwdziałania zmianom klimatu), której był współautorem. Celem tej publikacji jest przybliżenie czytelnikom unijnej polityki w dziedzinie klimatu.

 

 

 

 

Jos DELBEKE

 

DG Climate Action

European Commission

 

 

Bierze udział w sesjach:

  • Polityka ochrony klimatu - kontynuacje i korekty

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Polityka ochrony klimatu - kontynuacje i korekty

    Polityka ochrony klimatu - kontynuacje i korekty

    • COP 24 w roku 2018 w Polsce. Oczekiwania i nadzieje
    • Walka ze zmianami klimatu w nowej sytuacji międzynarodowej
    • Polityka klimatyczna UE a energetyka po 2020 roku
    • Zmiany w systemie ETS. Potencjalne skutki dla energetyki i gospodarki
    • Normy środowiskowe a cele rozwijania OZE. Docelowy miks energii
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie