Nauka dla przemysłu - nadchodzą zmiany
ZOBACZ WIĘCEJEwa Mańkiewicz-Cudny
Firma: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna
Stanowisko: prezes zarządu
Firma: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna
Stanowisko: prezes zarządu
Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W NOT – największej technicznej organizacji pozarządowej pełniła funkcje: wiceprzewodniczącej Komisji Rewizyjnej przez dwie kadencje, a w latach 2000-2008 wiceprezesa ZG FSNT-NOT, od grudnia 2008r. jest prezesem FSNT-NOT. 12 grudnia 2016 r. została, po raz trzeci, wybrana na prezesa Zarządu Głównego FSNT-NOT w kadencji 2016 – 2020.
Ma doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi z umiejętnością łagodzenia napięć oraz znaczący wpływ na zwiększenie prestiżu FSNT NOT i roli środowiska technicznego w kraju. Jest osobą znaną i poważaną w środowisku technicznym i naukowym, jak również we władzach kraju, administracji rządowej oraz organizacjach pozarządowych. W 2015 r. została powołana w skład Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji 2015/2018.
Od 1989 r. jest pierwszą kobietą - redaktor naczelną czasopisma „Przegląd Techniczny”, najstarszego polskiego czasopisma społeczno-technicznego wydawanego od 1866 r. Z jej inicjatywy dodano czasopismu podtytuł „Gazeta Inżynierska”.
Wiele energii i działań skierowała na podniesienie prestiżu zawodu inżynierskiego, ma szczególne zasługi w promowaniu twórców techniki i wynalazców. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką organizowanego od 1994 r. niezwykle prestiżowego w środowisku technicznym plebiscytu redakcji „Przeglądu Technicznego” i FSNT-NOT o tytuł Złotego Inżyniera, który jest wizytówką ruchu inżynierskiego. Zainicjowała stworzenie Klubu Złotego Inżyniera, złożonego z laureatów Plebiscytu. Klub wypowiada się w najistotniejszych sprawach dotyczących innowacyjności i rozwoju polskiej gospodarki. Jest jego prezesem.
Autorka ponad 230 publikacji dotyczących popularyzacji nauki i techniki, poświęconych innowacyjności, twórczości technicznej, promujących polską myśl techniczną i wybitnych twórców techniki w ujęciu historycznym, jak i tych, co obecnie zdobywają laury na światowych wystawach i targach innowacyjności, a także publicystycznych na tematy współczesnej nauki i przemysłu.
Przewodnicząca Komisji Wniosków na XXIII Kongresie Techników Polskich (2002), współorganizator XXIV i XXV Kongresu Techników Polskich (2011 i 2016). Współorganizator zwoływanych od 1996 r. sympozjów „Polacy Razem” dla inżynierów polskich pracujących i mieszkających poza granicami kraju. Po sukcesie 5 edycji tych sympozjów, przekształciły się one we wspólnie organizowany z Radą Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, Europejską Federacją Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych i Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych Zjazd Inżynierów Polskich. Pierwszy Zjazd odbył się w 2010 r., drugi w 2013 r. Trzeci w 2016 r. we Wrocławiu, odbył się z udziałem Akademii Inżynierskiej w Polsce, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Politechniki Wrocławskiej i Wrocławskiej Rady FSNT-NOT.
Nauka dla przemysłu - nadchodzą zmiany
ZOBACZ WIĘCEJOglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie