A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Arkadiusz Mężyk

Arkadiusz Mężyk

Firma: Politechnika Śląska

Stanowisko: Rektor

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk jest absolwentem Politechniki Śląskiej. Zarówno doktorat, jak i habilitację obronił z wyróżnieniem przed Radą Wydziału Mechanicznego Technologicznego naszej Uczelni. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2007 r. Od 1987 r. jest zatrudniony w Politechnice Śląskiej. Jego główne obszary badawcze to dynamika maszyn, mechatronika oraz projektowanie pojazdów. Łącznie przez blisko rok przebywał na kilku międzynarodowych stażach naukowych, w tym na Uniwersytecie Technicznym w Lyngby w Danii oraz odbył kursy, między innymi NATO w Portugalii i CISM we Włoszech. Kierował 15 projektami i uczestniczył w kilkudziesięciu projektach zrealizowanych we współpracy lub na zlecenie przemysłu. W latach 2008-2011 był członkiem Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach. W latach 2009-2011 był dyrektorem ds. technicznych, a po reorganizacji dyrektorem ds. rozwoju OBRUM. Aktualnie jest doradcą Prezesa firmy ROSOMAK S.A. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Politechnice Śląskiej Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, którym kierował w latach 2014-2015. W latach 1999-2002 był członkiem Senatu Pol. Śląskiej oraz członkiem Senackiej Komisji ds. Dydaktyki. W latach 2008-2010 pełnił obowiązki Pełnomocnika Rektora ds. Współpracy Naukowej z Polonią oraz Pełnomocnika Rektora ds. Realizacji Projektów Dydaktycznych. W latach 2002-2008 pełnił funkcję Prodziekana ds. Ogólnych Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W obecnej kadencji jest dziekanem tego wydziału. Od 2014 roku jest Wiceprzewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych. W latach 2011-2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Od 2015 roku jest Wiceprzewodniczącym tego towarzystwa. W kadencji 2004-2006 był członkiem Sekcji Dynamiki Układów oraz Sekcji Optymalizacji i Sterowania Komitetu Mechaniki PAN. Drugą kadencję, od 2011 roku, jest członkiem Komitetu Mechaniki PAN oraz Komitetu Budowy Maszyn PAN. W latach 2011-2015 uczestniczył w pracach Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN. W roku 2013, z Jego inicjatywy powstał Stały Komitet Kongresowy Polskiego Kongresu Mechaniki, którego jest przewodniczącym. Jest członkiem Rad Naukowych:

• Instytutu Materiałów Polimerowych i Węglowych w Zabrzu

• Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie

• Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach.

• Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

W dniu 20.04.2016 r. został wybrany na funkcję Rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2016-2020. Za osiągnięcia w dziedzinie naukowej otrzymał m.in. indywidualną Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, prestiżową nagrodę Wydziału IV PAN, zespołową nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, nagrodę naukową im. Witolda Nowackiego Zarządu Oddziału Warszawskiego PTMTS, prestiżową nagrodę TARCZA BUMARU za najlepszy projekt rozwojowy Grupy BUMAR. Jego dorobek naukowy to 177 publikacji w czasopismach i materiałach konferencyjnych, 6 monografii, 9 patentów, 1 wzór przemysłowy, 13 zgłoszeń patentowych. Był promotorem w 11 zakończonych przewodach doktorskich. Aktualnie jest promotorem w 4 otwartych przewodach. Sporządził 25 recenzji rozpraw doktorskich, 13 recenzji w postępowaniach habilitacyjnych, 9 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu profesora, 2 recenzje w postępowaniu o nadanie uprawnień habilitowania. Prof. Arkadiusz Mężyk ma 53 lata. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Jest bezpartyjny.

Bierze udział w sesjach:

  • Szkolnictwo wyższe - od ilości do jakości

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Szkolnictwo wyższe - od ilości do jakości

    Szkolnictwo wyższe – od ilości do jakości

    • Szkolnictwo w Polsce. Mniej znaczy więcej. Zmiany w szkolnictwie wyższym
    • Reforma szkolnictwa a jakość kształcenia – wyzwania stojące przed kadrą pedagogiczną
    • Rola szkół branżowych dla przyszłości rynku pracy
    • Czy mniejsza liczba studentów poprawi sytuację na rynku pracy? Doświadczenia polskie i europejskie
    • Dualne kształcenie – aktualne trendy, dobre wzorce z Zachodu
  • Nauka dla przemysłu - nadchodzą zmiany

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Nauka dla przemysłu - nadchodzą zmiany

    Nauka dla przemysłu – nadchodzą zmiany

    • Założenia reformy systemu nauki przemysłowej (tj. sieci państwowych jednostek badawczo-rozwojowyc na rzecz przemysłu)
    • Czas na integrację. Korzyści z utworzenia interdyscyplinarnego Narodowego Instytutu Technologicznego (NIT)
    • W ramach NIT czy komercyjnie? Dalszy los ponad stu państwowych instytutów badawczych
    • Pytania i kontrowersje. Opinie środowisk naukowych i przemysłowych 
    • Znaczenie zmian dla dalszego funkcjonowania polskiej nauki i przemysłu – szczególnie w obszarze zaawansowanych technologii
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie