A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S Š Ś T U V W Z Ż
 Alina Potrykowska

Alina Potrykowska

Firma: Rządowa Rada Ludnościowa

Stanowisko: sekretarz generalny

Dr ALINA POTRYKOWSKA, Sekretarz Generalna Rządowej Rady Ludnościowej, pracownik naukowo-badawczy. Od początku pracy naukowej związana z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze dotyczą studiów miejskich oraz problematyki społecznej i ludnościowej. Z ramienia Instytutu brała udział w wielu projektach badawczych krajowych i międzynarodowych, szczególnie w zakresie problematyki miejskiej i ludnościowej. Za udział w pracy zespołu IGiPZ PAN nad migracjami i systemem osadniczym Polski otrzymała Nagrodę Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk w 1982 r.
W 1984 roku otrzymała Nagrodę naukową Sekretarza Wydziału Nauk o Ziemi Polskiej Akademii Nauk im. Jana Chmielewskiego za pracę doktorską nt. struktury demograficzno-społecznej Funkcjonalnego Regionu Miejskiego Warszawy. Ponadto prowadziła prace dydaktyczne w kraju i za granicą. W roku akademickim 1984-1985 była wykładowcą na Universytecie w Rouen. W latach 1994-1996 pracowała na stanowisku Profesora Uniwersytetu Paris I – Sorbonne. Ponadto prowadziła wykłady na kilku uniwersytetach za granicą, m.in. Uniwersytecie w Lille (1993), Saragossie (1997), Uniwersytecie w Meiji w Tokyo (1998), Sztokholmie (1999) i Uniwersytecie w Versailles (2000). Pełniła liczne funkcje w międzynarodowych towarzystwach naukowych, m.in. była członkiem Komitetu Sterującego „Ludność i Środowisko” Międzynarodowej Unii Studiów Społecznych i Ludnościowych (IUSSP), w latach 1991-1994. Z ramienia Komisji występowała jako ekspert IUSSP w ONZ (UNFPA) oraz Komisji „Ludność i Rozwój” ONZ, z którą do dziś współpracuje - brała czynny udział w przygotowaniach programu naukowego Konferencji Kairskiej (Program Działania Międzynarodowej Konferencji „Ludność i Rozwój”, Kair,1994 (ICPD). W latach 1990-1996 była członkiem rzeczywistym Komisji Ludność i Środowisko Międzynarodowej Unii Geograficznej, a w kolejnym okresie 1996-2004 pełniła funkcję Przewodniczącej tej Komisji, a obecnie jest członkiem rzeczywistym Komisji, w której bierze czynny udział jako jedyna przedstawicielka krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Za zasługi na tym polu otrzymała nagrodę International Prize of Environmental Creation, Japan, 2008
Jest autorką lub współautorką ponad 130 publikacji naukowych (w tym 10 książek) poświęconych głównie problemom leżącym w zakresie jej zainteresowań badawczych, takich jak: procesy demograficzne, struktura społeczna obszarów miejskich, zwłaszcza funkcjonalnych regionów miejskich oraz modelowania i badania procesów migracji, zarówno w skali wewnątrzmiejskiej, regionalnej oraz krajowej
Swoją wiedzę w zakresie migracji wykorzystała w praktyce uczestnicząc w opracowaniu projektów dotyczących roli migracji w kształtowaniu systemu osadniczego Polski oraz polityki migracyjnej kraju. Z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej bierze udział w pracach nad dokumentem „Założenia polityki ludnościowej w Polsce”- a obecnie pt. „Rekomendacje Rządowej Rady Ludnościowej ws polityki ludnościowej Polski”.
Dr. Alina Potrykowska współpracowała z Rządową Radą Ludnościową w latach 2000-2003, gdzie w ramach prac Rady należała do zespołu przygotowującego raporty o sytuacji demograficznej Polski, a także brała czynny udział w przygotowaniu I Kongresu Demograficznego. Od 2007 r. jest członkiem Prezydium Rządowej Rady Ludnościowej oraz Sekretarz Generalną tej Rady.

Bierze udział w sesjach:

  • Wyzwania demograficzne

    ZOBACZ WIĘCEJ
     

    Wyzwania demograficzne

    Wyzwania demograficzne

    • Trendy demograficzne i ich potencjalne skutki społeczne i gospodarcze
    • Przyszła struktura społeczeństwa jako wyzwanie cywilizacyjne. Jak przygotować się na to, co nieuchronne?
    • Prognozy gospodarcze w kontekście demografii. Produktywność, praca, finanse publiczne
    • Rola samorządów i rządu w stymulowaniu dzietności
    • Imigranci ze Wschodu (Ukraina, Białoruś) na polskim rynku pracy. Warunki, obawy, korzyści
EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie