Kandydatka EPL na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego miała iście europejski wymiar. To właśnie w Katowicach Ursula von der Leyen i Donald Tusk przedstawili plan dla Europy.

  • W Katowicach zakończył się trwający od 7 do 9 maja br. XVI Europejski Kongres Gospodarczy.
  • Podczas wydarzenia kandydatka EPL na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Donald Tusk przedstawili perspektywy i plan dla Unii na najbliższe lata.
  • Tegoroczna edycja EEC (European Economic Congress) pokazała, że jest ważnym wydarzeniem przede wszystkim biznesowym.

W Katowicach zakończył się trwający od 7 do 9 maja br. XVI Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress). O wyjątkowości tegorocznej edycji świadczą liczby - 17 tys. uczestników stacjonarnych i online, 650 akredytowanych dziennikarzy, 1200 prelegentów i 180 merytorycznych debat - a przede wszystkim znamienici goście, których wystąpienia odbiły się szerokim echem na świecie i nadały ton całemu wydarzeniu.

(Premier Donald Tusk podczas XVI Europejskiego Gospodarczego) Fot. PTWP

To właśnie w Katowicach kandydatka EPL na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Donald Tusk przedstawili perspektywy i plan dla Unii na najbliższy czas pod znakiem zmian i wyzwań w sytuacji geopolitycznej.

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości - hasło przewodnie kongresu - to między innymi, co wielokrotnie podkreślali kongresowi paneliści, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa, w wielu wymiarach.

Europejski Kongres Gospodarczy był również czasem podsumowań naszego członkostwa w Unii Europejskiej

Podczas sesji plenarnej "Europa - transformacja dla przyszłości", będącej bilansem 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej, Jerzy Buzek -  były premier,, a także przewodniczący Rady Programowej EEC powiedział, "że dołączenie do wspólnoty było niewiarygodnym skokiem w kierunku lepszej Polski".

Jerzy Buzek od powstania Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest przewodniczącym Rady Programowej EEC (Fot. PTWP)

- W zmieniającym się świecie potrzeba otwartego dialogu. Europejski Kongres Gospodarczy taką przestrzeń do dialogu stwarza już od 16 lat. Rozmowa to jedyny sposób na to, żeby mądrze kształtować rzeczywistość, realizować wspomnianą w naszym tegorocznym haśle przewodnim transformację dla przyszłości. To właśnie o transformacji, szeroko pojętej zmianie, rozmawialiśmy w tym roku, i w kontekście energetyki, i klimatu, ale też nauki, rynku pracy, cyfryzacji czy inwestycji. Energia mocnego otwarcia tegorocznego kongresu udzieliła się uczestnikom i niosła nas przez trzy dni kongresowych debat, inspirowała gorące dyskusje wokół najważniejszych dzisiaj spraw - mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Fot. PTWP

Kongres Gospodarczy pozostaje ważnym wydarzeniem przede wszystkim biznesowym 

W trakcie paneli dyskusyjnych nie zabrakło najważniejszych przedstawicieli biznesu. Wśród nich znalazło się m.in. 10 laureatów konkursu "Inwestor bez granic".

W tym roku zostało nagrodzonych 10 firm: Bosch w Polsce, MSD Polska, Veolia w Polsce, San Donato, Panattoni, Fakro, InPost, Press Glass, Sanok Rubber oraz Track Tec.

Gala Inwestor bez Granic podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Fot. PTWP

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie