Po 20 latach w Unii Europejskiej jesteśmy bogatsi, z lepszą infrastrukturą, inną polityką i prawem. Ale też pełni obaw. Świat biznesu próbuje przejść od diagnozy do prognozy. Uwagę zwracają choćby problemy demograficzne czy mieszkaniowe.

  • Demografia, czyli starzenie się społeczeństwa oraz zmniejszająca się liczba ludności – to jedne z najważniejszych problemów, z którymi mierzy się dziś Polska.
  • Biznes dostrzega też m.in. konieczność transformacji energetycznej oraz deregulacji i uproszczenia przepisów.
  • "Wielki biznes – następne 20 lat w Unii" – to temat dyskusji panelowej w czasie XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas którego przedstawiciele wielkiego biznesu dyskutowali o przyszłych wyzwaniach.

Gigantyczny skok jakościowy w poziomie życia, rozwoju infrastruktury czy opiece zdrowotnej  – to wynik ostatnich dwudziestu lat, który Polska zawdzięcza członkostwu w Unii Europejskiej. Szary kraj z dużym bezrobociem wyrósł w tym czasie na nowoczesne państwo z brakiem rąk do pracy. I z tym mamy dziś spory problem.

- Mamy ogromny problem demograficzny, poziom urodzeń jest w Polsce dość niski. Mamy problem z mieszkalnictwem – nierozwiązany, bo wpadamy w kolejny głód mieszkań. Wszystkie badania potwierdzają brak stabilności rynku mieszkaniowego - podkreślał w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski.

Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski SA. Zdj. PTWP

- Polska - podnosząc komfort życia, będzie w stanie wrócić do wzrostu liczby urodzeń - dodawał.   

Osoby 65 plus - to będzie jedna trzecia polskiej populacji

Ten komfort życia zależy nie tylko od rynku mieszkaniowego czy rynku pracy. Zdaniem ekspertów przekłada się już na niego obecny wzrost wynagrodzeń.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2060 r. liczba ludności rezydującej Polski wyniesie 32,9 mln osób. W porównaniu do 2022 r. oznacza to zmniejszenie liczby ludności o 4,8 mln, czyli o 12,7 proc. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego nastąpią niekorzystne zmiany w strukturze ludności - osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły około 30 proc. populacji.

Problemem będzie więc konieczność lepszego zadbania o zdrowie starzejącego się społeczeństwa.

- Musimy zadać sobie pytanie, jak sprawić, by system opieki zdrowotnej był na tyle silny, żeby wesprzeć starzejącą się populację, żeby ludzie czuli komfort w tym zakresie, co może na nas wpłynąć niezależnie od zarobków. Covid czy rak nie wybiera po zarobkach, podobnie jak HIV - mówił Justin Gandy, dyrektor zarządzający firmy MSD Polska.

Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska. Zdj. PTWP

Minione 20 lat pokazało - zdaniem ekspertów świata biznesu - że Polska i Polacy potrafią wykazać się znaczącą przedsiębiorczością. I ten trend trzeba utrzymać.

- Musimy mieć motywację, dalej się uczyć, zainwestować w coś, co przyciąga, żeby awansować w łańcuchu wartości, innowacji i technologii. Polska wydaje 1,5 proc. PKB na badania i rozwój, co jest jednym z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Zmieńmy to, skupmy się na inwestycjach i ich przyciąganiu, badaniach i rozwoju, wtedy wygramy w tej wojnie talentów, która jest jeszcze przed nami -tłumaczył Michał Mastalerz, partner zarządzający i prezes PwC Polska.

Michał Mastalerz, partner zarządzający i prezes PwC Polska. Zdj. PTWP

Problemem i utrudnieniem jest - zdaniem przedsiębiorców - legislacja

- Jesteśmy największym krajem w regionie i nasza rola jest bardzo ważna, możemy zrobić dużo, jest ogromna nadzieja i jesteśmy pozytywnie nastawieni do tych zmian (…). Marzę o tym, żeby polskie przepisy zostały uproszczone - mówił Marek Sypek, dyrektor zarządzający firmy Stock Polska.

Marek Sypek, dyrektor zarządzający Stock Polska. Zdj. PTWP

- Być może jako państwo powinniśmy stworzyć bardziej konkurencyjne prawo, żeby przyciągać inwestorów, które da promesy międzynarodowym inwestorom i zapewni, że będą mogli bezpiecznie tutaj inwestować - dodawała Dorota Żurkowska, członkini zarządu TVN SA, group senior vice president - revenue Warner Bros. Discovery w Polsce.

Dorota Żurkowska, członkini zarządu TVN SA, group senior vice president - revenue Warner Bros. Discovery w Polsce. Zdj. PTWP

Ale wyzwaniem i to pilnym jest transformacja energetyczna. Przyszłość Polski bez węgla trzeba zaplanować, stąd obawy budzi opóźnienie w realizacji planów atomowych.

Sebastian Jabłoński, prezes grupy kapitałowej Respect Energy. Zdj. PTWP

- Brak energetyki jądrowej w przyszłości będzie wymagać dużo większych inwestycji w sektor OZE (energetyki odnawialnej - dop.red.), a nasza legislacja na to nie jest gotowa, nasza sieć przesyłowa też. Legislację można łatwo zmienić, wymaga to tylko dobrej woli polityków - podsumował Sebastian Jabłoński, prezes grupy kapitałowej Respect Energy.

Zobacz retransmisję debaty "Wielki biznes – następne 20 lat w Unii" w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie